Najít pod stromečkem opuštěné štěně? Spíš ne. Zvířecí dárek z Psího domova v Řepnicích u Litoměřic o vánočních svátcích nefrčel.

„Před Vánoci jsme příliš psů neudali. Děti chtějí jako dárek spíše štěňátka, ta nám chyběla. Když jsme s útulkem začínali, měli jsme hodně voříšků a kříženců malých plemen, poslední roky převládají psi s vyšším stupněm rvavosti, kterých se lidé spíš bojí,“ vysvětluje správkyně útulku Miluše Maskulanisová.

Jako příklad uvádí včerejší den, kdy lovosičtí strážníci do zařízení přivezli pokousaného rotvajlera. „S těmito plemeny je víc starostí, dřív jsme mohli vypouštět do výběhu najednou i 20 psů, nyní nejvíc ve dvojicích pes fena, aby se nepoprali,“ dokládá Maskulanisová.

VYSTRAŠILI JE PETARDY

Přesto si na nezájem lidí na přelomu roku nestěžuje. „Denně jsme měli několik telefonátů na ztracené psy, kteří se zaběhli majitelům při výbuších petard a dělobuchů. V tom se mnoho chovatelů ještě neponaučila,“ dodává chovatelka.

Její útulek letos oslaví 25 let od svého založení a patří k nejstarším v Čechách. Každý rok se postaral o několik stovek opuštěných psů. Loni jich bylo přesně 521, od Nového roku již 11, další čekají v těchto dnech na své majitele v obecních či městských kotcích. U řady psů, kteří jsou očipovaní, se podaří najít majitele.

Psí domov se stará rovněž o psy týrané. Posledním případem byl v listopadu vlčák Čak dovezený z Vrbičan a čistokrevná fenka Zuzanka z Brozan nad Ohří, oba vyhladovělí a zanedbaní. Fenka má už nového majitele, Čak je stále v péči útulku, a to i proto, že na majitelku bylo podáno trestní oznámení.

V Teplicích je v současné době v kotcích zdejšího útulku 9 psů. Ani jeden z nich není nevhodným vánočním dárkem, který by skončil v minulých dnech na ulici.

RUŠNO PO PRÁZDNINÁCH

„Povánoční období je u nás většinou klidné. Daleko horší to je na konci prázdnin,“ uvádí pracovník útulku Dominik Hess. Před začátkem školního roku se zdejší kotce vždy zaplní. Může za to živá „odměna“ za vysvědčení.

„Děti si za dobré známky vyprosí pejska. Přes prázdniny se o něj starají, protože jsou doma a mají na to čas. Když pak mají nastoupit do školy, vzniká problém a zvířete se zbavují,“ líčí Hess.

V minulém roce v teplickém útulku pro opuštěná zvířata, který v části Prosetice provozuje město, spotřebovali na dvě tuny granulí. Za posledních dvanáct měsíců se tu vystřídalo 100 psů a 13 koček.

„Přibližně třetinu v ulicích odchycených psů jsme vrátili zpět majitelům, kteří se o ně přihlásili. 50 psů během roku našlo nového páníčka,“ popisuje Hess.

Kromě toho zde měli přechodně například sovy, papoušky, ale třeba i ovce, které se majitelům zaběhly.