Hned dvě nedávno oznámená znásilnění byla smyšlenkami údajných obětí. Policisty odvedly od skutečné práce a na Facebooku vzbudily poplašné zprávy zbytečné emoce.

Nejčerstvější oznámení přijala koncem června policie v Litoměřicích. Už od počátku rozsáhlého šetření bylo velmi pravděpodobné, že jde o výmysl. „Veřejnost jsme neinformovali, jelikož jí nehrozilo žádné další nebezpečí. Poskytnuté informace by mohly vážně narušit průběh trestního řízení,“ vysvětlila policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Velmi podobné oznámení počátkem června přijali také policisté v Roudnici nad Labem od sedmnáctileté dívky. Sdělila, že k ní v nočních hodinách měl přistoupit neznámý muž, který ji povalil na zem, klekl si na ni a roztrhal jí tričko. Dívka se měla bránit, kopem do rozkroku útočníka zneškodnit a utéct. Uvedla také podrobný popis pachatele.

Podle mluvčí Kofrové na místo činu ihned vyjeli místní policisté s kolegy ze služby kriminální policie a vyšetřování včetně specialistů na vyhledávání a zajišťování stop. „Intenzivní pátrání po neznámém pachateli ukončila změněná výpověď oznamovatelky. Do protokolu uvedla, že si vše vymyslela,“ doplnila mluvčí.

Fámy burcovaly sociální síť

Tím však práce na případu neskončila. Kriminalisté museli vyslechnout další svědky, kteří měli v uvedeném případu figurovat. Z dalšího vyšetřování vyplynulo, že se naštěstí opravdu jednalo o znásilnění vymyšlené. Ze zkušeností kriminalistů vyplývá, že z objasněných případů znásilnění je jich vymyšlených víc než polovina!

O obou dvou znásilněních se šířily fámy na Facebooku. „Někteří občané, šířící zprostředkované a neověřené zprávy na sociálních sítích, si patrně neuvědomují, co mohou svým jednáním způsobit,“ upozorňuje Kofrová. Smyšlená oznámení podle ní zaměstnají značný počet policistů, kteří by mohli pracovat na důležitějších případech.

„V případě nepravdivých oznámení mohou navíc lidé čelit trestnímu stíhání pro trestný čin křivého obvinění. Popřípadě jim správní orgán městského úřadu může uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun za přestupek křivého vysvětlení,“ varuje mluvčí.