Doma se stará o malou zvířecí farmu, je členem brozanského Sboru dobrovolných hasičů, vášnivým fanouškem traktorů. „Doma mám hned tři Zetory 25, všechny pojízdné," chlubí se.

Vedle toho všeho mu teď přibudou další povinnosti. Radek Horna z Rochova se totiž stal nejmladším zvoleným zastupitelem v celém Ústeckém kraji.

Do pětičlenného zastupitelstva obce zhruba se stovkou obyvatel původně kandidoval na pátém místě jediné sestavené kandidátky. Voliči jej svými hlasy ovšem vynesli až do čela politického uskupení.

„Snad je to tím, že jsme kandidovali jen dva rochovští rodáci. Ostatní lidé z kandidátky jsou v podstatě přistěhovalci. Jinak si svůj úspěch vysvětlit nedovedu," tvrdí devatenáctiletý mladík.

Radek Horna z Rochova

Vstup do komunální politiky mu podle jeho slov zajistil dosavadní starosta Rochova Jaroslav Krajník. „Sám do zastupitelstva už nechtěl. Oslovil mě s tím, jestli bych neměl zájem kandidovat. Už před jeho nabídkou jsem o tom trochu přemýšlel. Zvolení jsem ale do poslední chvíle nečekal. Pořád to vypadalo, že se v obci podaří sestavit alespoň dvě kandidátky. Ti druzí to však nakonec vzdali. Překvapená byla i moje rodina," popisuje souběh událostí před volbami nově zvolený zastupitel.

Starostou nebude, třeba prý za 4 roky

Přestože by si to obyvatelé malé vesničky možná přáli, stát se starostou mladík v úmyslu zatím nemá. „Už jsme domluvení, že jím bude pan Jadavan. I přesto, že voliči s naším pořadím trochu zamávali. Já se na funkci starosty asi ještě necítím. Člověk si to musí nejdřív zkusit, až pak může jít výš. Třeba za čtyři roky, až politicky trochu vyzraju," směje se sympatický zemědělec.

Radek Horna z Rochova

O dění ve svém bydlišti se prý zajímal už před volbami. „Na zasedání zastupitelů jsem chodil, abych byl trochu v obraze a věděl, co se v obci vůbec děje," říká Radek Horna.

Přestože bude v obecním zastupitelstvu nováčkem, už teď tak má jasno, na co by se chtěl v příštích čtyřech letech ve funkci zaměřit.

Budoucí úkol vedení obce: kanalizace

„V obci stále nemáme vybudovanou kanalizaci. Je to problém, podobně jako v dalších malých vesnicích okresu. Nebude ovšem jednoduché ji prosadit. Přesvědčit třeba starší lidi, kteří žijí sami a investovat do podobných věcí už se jim nechce. Obec by na kanalizaci také musela sehnat peníze. Vlastní na to teď určitě nemá," zkouší se vžít do své nové role absolvent oboru dopravní prostředky na Střední odborné škole v Roudnici nad Labem.

„Budoucí zastupitelé jsou ale rozumní lidi. Na spolupráci s nimi se těším," dodává nejmladší zvolený zastupitel v kraji. Do žádné politické strany se vstoupit zatím nechystá.