Ve školním roce to bývá v průměru 700 žáků, o které se stará 38 pedagogů. Letos škola oslaví 80 let od svého založení a jen od poválečných let dokázala vychovat 174 absolventů, kteří pokračovali ve studiu na odborných a uměleckých školách.

Pro takový počet žáků není ve městě k dispozici jeden dostatečně velký objekt, proto jejich výuka probíhá hned na třech místech, které už jsou na hraně své kapacity. Například zázemí v Libušině ulici patří části hudebního a výtvarnému oboru. A právě pro výtvarný obor, do kterého se v tomto školním roce přihlásilo téměř 200 žáků, se staly prostory v „Libušince“ příliš těsně.

„Stále větší zájem je v tomto oboru o keramiku. Proto jsme požádali město, zda by nám mohlo poskytnout přízemí v komerčně opuštěném domě na Jungmannově ulici, ve kterém už od roku 2001 využíváme první patro,“ popsal ředitel ZUŠ Ondřej Šedivý. „V přízemí vzniknou dvě prostorné a plnohodnotné učebny a jedna specializovaná učebna na výrobu keramiky, sklad materiálu, místnost pro pec a velký vstupní prostor. Tam budou šatny a dost místa k prezentaci oboru a zejména k výstavám prací žáků, což by mohlo obor pozdvihnout,“ dodal.

Rekonstrukce je naplánována od jara do října, a to za plného provozu v prvním patře, kde odpoledne probíhá výuka žáků části hudebního oboru. Zhotovitel přislíbil, že těžší práce doprovázené vyšším hlukem soustředí do dopoledních hodin. Po dokončení prací bude čas na vybavení interiéru, zahájení výuky se zde předpokládá na začátku příštího roku.

„Součástí investice v Jungmannově ulici odhadované na čtyři miliony korun je přístavba sociálního zázemí. To dosavadní už dožívalo a při zvýšeném počtu žáků by odporovalo hygienickým normám. Akce je v současné době ve fázi přípravy zadávacího řízení,“ vysvětlil mluvčí města Jan Vancl.

Letos mají výročí

Uvolněné prostory v Libušině ulici se využijí zejména pro hudební obory. I zde bude třeba provést určité úpravy. „Mám radost, že se investici do městského objektu podařilo zajistit právě v období, kdy ZUŠ dovršila 80 let od svého založení. Škola, její zaměstnanci a žáci si to zaslouží,“ sdělil místostarosta města Jiří Řezníček. „Žáci a pedagogové zajišťují svými vystoupeními řadu kulturních a společenských akcí v našem městě i v celém regionu. Věříme, že zrekonstruovaný dům umožní nejen rozšíření kapacity školy, ale přispěje i k dalšímu zkvalitnění výuky,“ doplnil místostarosta.

Vedle Libušiny ulice sídlí ZUŠ na Rvačově. Zdejší prostory slouží pro vyučování části hudebního oboru, literárně dramatického oboru, připravuje se zde mimo jiných soubor bicích Marchingband, soubor irských a skotských tanců Ambiam, Taneční orchestr a Dechový orchestr mladých.