Kilometry bariér u silnic na záchranu obojživelníků staví ochránci koncem února od Litvínova až po Úštěk včetně Třebušína. V březnu nebo dubnu z nich vybírají žáby. „Ty se začátkem jara migrují přes komunikace k rybníku kvůli páření,“ vysvětluje zoolog Roman Vlček, který se zachraňováním žab na Litoměřicku spolu s Vladimírem Čeřovským zabývá už léta.

Jak záchrana funguje?

Obojživelníci při jarních přesunech ze zimovišť končí v padacích pastích. Ty koncem února umísťujeme v pravidelných rozestupech za ochrannými fóliemi nataženými u silnice. Pak žáby z kbelíků vysypeme na rozmnožiště, do blízkého rybníku. Tam se pak žáby páří a kladou vajíčka. Na území Ústeckého kraje míváme nataženo 10 kilometrů takových bariér. Denně kvůli vybírání žab najedeme i pět set kilometrů. Po skončení sezony zase fólie stáhneme.

Kde zábrany instalujete?

Převážně na místech, kde se rozmnožují pomalejší ropuchy. Ty se přes silnici nedokážou přehnat tak rychle jako skokani. Fólie jsou vysoké 33 centimetrů. Ještě vyšší fólie dáváme tam, kde migrují skokani, ale zároveň si jsme jisti, že bariéry nesrazí vítr. Máme vybrané lokality v kraji jako v Habřině u Úštěku, ve Verneřicích, na Milešově, ve Stebně nebo na Maxičkách. Tam je spolu s Třebušínem asi nejsilnější lokalita v kraji na žabí populaci. Podobná opatření se tu podnikají už 15-20 let.

Sešli jsme se zkraje dubna u rybníka v Třebušíně. Jaká tu je situace?

Migrace žab začíná v závislosti na počasí zpravidla ve druhé polovině března. Teď bylo ale brzy ještě na začátku dubna. Je suché jaro, migrace se ještě pořádně nerozeběhla. Žáby potřebují, aby zapršelo a byly vyšší teploty. Jejich pokožka rychle vysychá, proto potřebují vlhko. Někdy se kvůli suchému jaru nemusejí žáby jít rozmnožit vůbec, což negativně ovlivní celé populace žab.

Kolik žab jste zatím zachránili?

Ve středu jsem v Třebušíně vybral jen 160 žab. Běžně jich na cirka 800 metrů dlouhém úseku nacházím stovky až tisíc denně. Celkem bývá v Třebušíně za sezonu přeneseno kolem 8 tisíc žab. Vedeme si statistiky a na závěr sezony vyhodnocujeme, zda má smysl na všechny dané lokality jezdit i příští rok.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Litoměřicko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.

Velikonoční jarmark v Úštěku 2017
TIP NA VÍKEND: V Úštěku lákají na obří slepici