Proč zrovna tyto dvě osobnosti? „Vždycky pod sebou měli nějaké koně," vysvětlil volbu kmotrů v nadsázce autor, bývalý plochodrážní jezdec a současný  spíkr. „Jsou to za tu dobu už zkrátka kamarádi. S Jirkou jsem ještě závodil, Pepíka jsem poznal za dobu spíkrování jako výborného člověka."

Miloslava Čmejlu vyprovokovalo okolí. „Na radu některých diváků a přátel, že už toho je na knihu dost, jsem sedl a začal psát," vysvětlil ve zkratce důvod, proč knihu vydat, autor. „Kdybych věděl, co mě všechno čeká, tak bych snad do toho ani nepustil," přiznal při křtu se smíchem Čmejla.

S tím souhlasil i Jiří Štancl, kterého podobné peripetie s vydáním čekali před časem, kdy vydal svou autobiografii. „Není to opravdu legrace. V době aktivní kariéry, kdy jste třeba i slavný, máte spoustu známých a kamarádů, ale když pak něco potřebujete,  jen málokdo vám s něčím pomůže. I proto jsem rád, že to Mílovi vyšlo."

Pod vyjádření několikanásobného domácího šampiona se „podepsal" i Josef Váňa, který dobře ví, jak těžké je sehnat finance. „Každý si myslí, že když vyhrajete Velkou, všechno jde samo, ale tak to vůbec není. Většinou se na vás ostatní úplně vyprdnou."

Váňa byl v redakci Ltd poprvé, ale v Litoměřicích nikoliv, i když si tím nebyl jistý. „Řekl bych, že jsem tady ještě nebyl," poznamenal, čímž rozesmál oslavence. „Ale Pepo, vždyť jsem tě tady měl s Bartošem na besedě, to si už nepamatuješ?"

V redakci pak sportovní legendy přesvědčily, že si toho pamatují hodně, ovšem ne vše je vhodné prozradit.

Oba plochodrážníci – Miloslav Čmejla i Jiří Štancl při křtu zavzpomínali na zašlou slávu plochodrážního sportu v České republice i na jeho částečný úpadek v posledních letech. „Moje kniha přibližuje dobu, kdy byla plochá dráha na vrcholu. Bylo to krásné období," prozradil Miloslav Čmejla, spolupracovník Litoměřického a Mělnického Deníku.

V knize popisuje i počátky ploché dráhy v Československu. Sám začínal, stejně jako Jiří Štancl, v Polepech, kde vznikla v šedesátých letech plochá dráha.

„Tehdy jsme jezdili na tom, co kdo našel. Na místo kožených bot byly gumáky, helmy jsme měli pozůstatky z II. světové války a tak dále," vzpomněl s úsměvem Miloslav Čmejla.

„Moc bych chtěl poděkovat Deníku za to, že mi články otiskuje a pomáhá nám, co máme plochou rádi, s popularizací tohoto nádherného sportu,"  dodal Miloslav Čmejla.

S díky a přáním se rozloučil i světoznámý žokej. „Litoměřickému Deníku držím palce a děkuji za milou společnost," řekl Josef Váňa.

Knihu Miloslava Čmejly Od řidítek k mikrofonu je možné zakoupit přímo u autora. Kontakt je: miloslav.cmejla@se znam.cz

close Josef Váňa zoom_in Josef Váňa: je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. S osmi vítězstvími ve Velké pardubické a s mnoha dalšími jezdeckými a trenérskými úspěchy je největší postavou českého dostihového sportu.

close Jiří Štancl zoom_in Jiří Štancl: Legenda Československého motorismu. Je nejúspěšnějším československým jezdcem na ploché dráze v historii. Pětkrát získal  zlatou přílbu. Mnohokrát uspěl na závodech po celém světě. Byl také vícemistrem světa.

close Miloslav Čmejla zoom_in Miloslav Čmejla: Je velký sportovní nadšenec, bývalý jezdec ploché dráhy, hokejista, nyní spíkr a novinář. Fanoušci motorismu ho neznají jen jako jezdce ploché dráhy, ale i jako vyhledávaného hlasatele. S mikrofonem v ruce působí již třicet let nejen v České republice, ale i v zahraničí. Kromě sportovních akcí moderuje také talk-show, do které zve známé osobnosti nejen z oblasti sportu. Spolupracuje s Litoměřických a Mělnickým Deníkem. Žije ve Štětí.