Sníte o nádherném místě s krásným výhledem na České středohoří a řeku Labe za dvanáct stovek? Zámeček Veveří nebo také Pffafenhof, lidově zvaný Fafák, a přilehlý hospodářský Gaubův dvůr i s okolními pozemky za tuto směšnou cenu k jednání nabízí portál Bezrealitky. Inzerent neopomenul zmínit, že vila není památkově chráněna a místo ní lze postavit něco nového. Rovnou doporučil penzion a sportovní nebo wellness centrum.

Inzerát se na serveru Bezrealitky objevil už v srpnu. Podle společnosti, která internetové tržiště s realitami provozuje, se nad ním zatím nikdo nepozastavoval. „Prověříme to,“ slíbila Nikola Novotná ze zákaznického centra s tím, že se čas od času na jejich internetových stránkách ocitnou inzeráty, které neodpovídají realitě. Tedy například že chce někdo prodat něco, co vůbec nevlastní. Důvodem bývá i to, že chce přijít k telefonním číslům.

close Inzerát nabízející vilu Pfaffenhof na portálu Bezrealitky.cz info Zdroj: reprofoto zoom_in

Inzerát nabízející vilu Pfaffenhof na portálu Bezrealitky.cz. Ze stránek zmizel, když Deník informace o podivném prodeji zveřejnil.  Foto: reprofoto

Pokud autentičnost inzerátu zadavatel po vyzvání neprokáže nebo se společností nekomunikuje, portál ho prý zablokuje. Ve středu 21. listopadu server Bezrealitky redakci potvrdil, že inzerenta hned kontaktoval, a ten se zatím neozval. Ani na redakcí přímo zaslanou zprávu majiteli prostřednictvím formuláře inzerátu nikdo už téměř týden nereagoval.

Vila Pffafenhof a blízké okolí má patřit společnosti H-Imo sídlící na pražské Vinohradské ulici. Jako její jednatel je uváděn Franz Josef Rupf, který jinak působí jako právní, finanční a realitní poradce ve společnosti Rupf Treuhand. Sídlí v hlavním městě kantonu Graubünden na severovýchodě Švýcarska.

Lidové noviny o Rupfovi dříve psaly jako o tom, kdo stojí za švýcarskou společností H-Holding. Ta půjčila peníze dnes už nežijícímu kontroverznímu konkurznímu správci Zdeňku Altnerovi a výměnou získala část pohledávek za ČSSD.

Redakci se podařilo Rupfa zastihnout na pevné telefonní lince u něho doma v městečku Igis. Při hovoru zrovna nepůsobil jako někdo, kdo myslí na „Fafák“ a pozemky kolem něj každý den, o inzerátu vlastně vůbec nevěděl a reagoval vyhýbavě. „Chceme něco v Česku prodat, ale ne darovat,“ komentoval nakonec aspoň nabídkovou cenu k jednání 1200 korun. „Buď jde o chybu, nebo o podvod,“ uzavřel Rupf.

H-Imo koupila litoměřické pozemky od Altnera v roce 2008 a téměř ihned potom je zastavila vůči bance za hodnotu téměř 25 milionů. Tato cena je přitom podle osloveného experta podstatně vyšší než skutečná hodnota pustnoucí vily i dlouho neobhospodařovaných pozemků. A to i ve stavu, ve kterém byly před deseti lety. Zejména kondice samotné vily se neustále zhoršuje. Propadla se střecha, hroutí se podlahy, schody i stropy a vstup do vily je životu nebezpečný. „Fafák“ přesto nadále lidé navštěvují, láká je tam i jeho temná nacistická epizoda, kdy tam měli sídlit pohlaváři z nedaleké továrny Richard.

Marná jednání

Město Litoměřice, na jehož katastru je, se s Rupfem kvůli neutěšenému stavu objektu dříve snažilo jednat. V roce 2012 ho úřad obeslal na zjištěné adresy ve Švýcarsku, k jednání došlo 7. května 2013 u starosty. „Snažili jsme se ho přimět, aby se o vilu a pozemky začal starat, nebo pokud je to nad jeho síly, aby to prodal,“ vzpomíná vedoucí odboru majetku Václav Härting s tím, že tehdy o koupi pozemků projevila vážný zájem osoba se záměrem obnovit tam ovocné sady. Rupf prý nápravu slíbil, ale následně přes urgence města nekonal ani nic neprodal.

Stavební úřad potom přistoupil z bezpečnostních důvodů aspoň k oplocení vily, náklady se město bezúspěšně snažilo po Rupfovi vymáhat. Oplocení bylo nicméně stejně proraženo a město ho potom muselo opravit.