Kilometry drátů a tuny kovů ze sběren
Jen během prázdnin napáchali tito zloději v okrese statisícové škody. Z policejních záznamů patří mezi nejčastější drobné krádeže, kovy ale mizí také z železničních tratí, scházejí kilometry telefonních drátů a okapové svody z domů. Mezi letošní kuriozity patří například případ, kdy si zloděj na začátku července přišel pro svůj lup přímo do sběrny. Tu vykradl a materiál pak prodal jinde. Lup měl skutečně tučný: 2 800 kg železa, 88 kg mědi, 40 kg hliníku, 60 kg antikora, 69 kg mosazi a 300 kg elektromotorů. Vše za 36 000 Kč.

Radiátory a dráty z opuštěných budov
Při jednom z posledních případů se zloději zaměřili i na vnitřní prostory objektu v Terezíně. Z opuštěného posádkového domu armády si odvezli přes sto radiátorů, měděné kabely a elektrické rozvaděče. Škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun.

Policisté jsou pachatelům na stopě především v případech, kdy se podaří odcizený materiál nalézt v některé ze sběren.

„Policistům se podařilo v některých případech pachatele zjistit. Tito pachatelé byli při krádeži přistiženi a následně zadrženi policií. Další zloděje se policistům podařilo vypátrat na základě šetření dané události. Velmi často se jedná o recidivisty. Zatímco někteří z pachatelů se dopustili krádeží se škodou několika stovek či tisícovek korun, v několika případech se jednalo o stovky tisíců korun,“ uvedla mluvčí litoměřické policie Alena Romová. Příkladem je také dopadení dvou mladíků z Lovosic, kteří si v tomto týdnu vyslechli obvinění ze spáchání krádeží na Lovosicku. Škoda byla vyčíslena na 120 tisíc korun.

Svodidla od státních silnic a dálnic…
Vypátrán byl také zloděj, který „očesal“ v blízkosti nájezdu na dálnici D8 v Lovosicích součásti svodidel. Ty byly policií později nalezeny právě ve sběrně. Škoda byla vyčíslena na více než sto tisíc korun.

Prevenci této majetkové kriminality lze jen těžko zajistit, proto se snaží zákony co nejvíce ztížit prodej kradených kovů.

„Při každém přijímání surovin požadujeme občanský průkaz, zapíšeme si datum a čas odevzdání a informace o osobě, která šrot odevzdala. Všechen přijatý materiál musíme mít tři dny na dvoře, aby byl kdykoliv k dispozici,“ sdělil Deníku provozovatel jedné ze sběren surovin, jehož jméno redakce zná, z obchodních důvodů si ale nepřál být jmenován.