Většina z nich daruje krev pravidelně, každý rok několik donátorů odpadne, ale nahradí je hned noví. V závěru roku jsou dárcům při dosažení příslušného počtu odběrů předávány medaile profesora Janského, bronzové a stříbrné přímo v transfuzní stanici, zlaté při každoročním setkání v závěru roku.

„Včera poprvé jsme změnili systém předávání nejvyšších ocenění. V minulých letech se konala setkání ve městech, odkud se provádí svoz dárců, pro letošek bylo zvoleno jedno místo – sál litoměřického hradu. Včera tu bylo oceněno 40 dárců zlatými medailemi za 40 odběrů, jedenáct dárců obdrželo zlatý kříž za 80 odběrů a Miloš Horák z Litoměřic převzal zlatý kříž druhé třídy za 120 odběrů krve. Mezi oceněnými bylo patnáct žen. To je velmi povzbuzující pro ostatní dárce, kteří se k některé medaili přibližují," uvedla Olga Šotnarová, ředitelka Oblastního spolku ČČK Litoměřice.

MILOŠI HORÁKOVI přišel k zlatému kříži druhého stupně profesora Janského za 120 odběrů poblahopřát místostarosta Litoměřic Pavel Grund. Zdroj: Deník/Václav Sedlák

Vyznamenaným přišel za samosprávu měst a obcí poblahopřát Pavel Grund, místostarosta města Litoměřice. Vedle medailí každý obdržel dárky od spolku, spádových měst a také od zdravotních pojišťoven.

„Darovat krev je opravdu významný počin. Uvědomil jsem si to mnohokrát, ale zvlášť po operaci, kterou jsem musel podstoupit po dopravní nehodě. Možná, že v některé konzervě, z které jsem krev dostal, byla i moje tekutina," prozradil Miloš Horák, který nejvíc pracovního času strávil za volantem náklaďáku a hokejoví fandové ho znají z časomíry v litoměřické Kalich aréně.

Poslední odběr absolvoval před třemi měsíci a celkem pomohl pacientům při transfuzích úctyhodnými šedesáti litry krve se vzácnou skupinou nula plus.

Bezpříspěvkoví dárci mají ze zákona pouze dvě výhody, po odběru mají 24hodinové volno a za každý odběr si můžou odpočítat 2 000 korun od základu daně. Navíc jim jejich zdravotní pojišťovna dává určitý bonus, další zvýhodnění svým občanům – dárcům poskytují některá města i obce, což je důkaz, že si takových lidí váží. Město Štětí je specifické, tady se scházejí dárci krve tradičně v restauraci Oáza po návratu z posledního odběru v roce.

„Tentokrát se tu minulý pátek sešlo 32 dárců. Mohl jsem jim při slavnostním obědu poděkovat za ušlechtilou aktivitu a šesti předat zlatou medaili prof. Janského. Vážíme si nejen jejich přístupu, ale i příkladu mezi svými nejbližšími doma a na pracovištích. Tam se vždy najdou jejich následovníci," uvedl starosta města Štětí Tomáš Ryšánek, který je propagátorem myšlenek Českého červeného kříže a aktivně se zapojuje do práce místního spolku ČCK.

Ten sdružuje hodně mladých lidí a patří k nejlepším v Česku. Autobusy, které vozí dárce ze tří míst v litoměřickém okrese do transfuzní stanice při Masarykově nemocnici v Ústí jsou vždy plné. V úterý vyjíždějí z Lovosic, ve středu z Litoměřic a v pátek z Roudnice nad Labem a ze Štětí. Plán svozu dárců zůstane stejný i pro rok 2017.