Ulevit živnostníkům a pomoci jim alespoň částečně překonat dobu, kdy nemohou kvůli vládním opatřením podnikat. O to se nyní snaží vedení měst na Litoměřicku.

Živnostníkům v Litoměřicích, kteří mají provozovny v městských prostorách, radnice nejprve odložila a poté odpustila nájem. Finančně podpoří také podnikatele, jež platí nájem z nebytových prostor soukromníkům. Od města dostanou jednorázovou pomoc ve výši deset tisíc korun. Místostarosta Litoměřic Karel Krejza uvedl, že radnice se tak snaží pomoci v rámci svých finančních možností. „Ani my nevíme, jak výrazně se sníží příjmy města. Cítíme ale, že osoby samostatně výdělečně činné jsou skupinou, na kterou ztěžka dopadají současné restrikce související s epidemií,“ uvedl Krejza. Radní zatím na příspěvky pro živnostníky vyčlenili tři miliony korun.

„Žádosti musí být podány do konce dubna, zpracovávat je budeme průběžně,“ doplnila Marcela Škrancová, vedoucí litoměřického živnostenského úřadu, který bude příjem a vyřizování žádostí koordinovat.

Peníze podnikatelé dostanou převodem po vyřízení žádosti a podpisu smlouvy. Formuláře a konkrétní podmínky, mezi které patří například platné živnostenské oprávnění a nahlášená provozovna v Litoměřicích v období nařízeného uzavření, žadatelé naleznou na stránkách města.

Jednou z litoměřických podnikatelek, které se nařízení vlády o uzavření obchodů dotklo, je i majitelka zlatnictví Zlatíčko Ilona Kocmanová. Obchod v centru města má v nájmu u soukromé osoby a dosáhne tak alespoň na desetitisícový příspěvek. „Když jsem se o této možnosti dozvěděla, příjemně mě to potěšilo. Už mám připravený formulář s žádostí,“ uvítala gesto radních Kocmanová, která stejně jako řada dalších živnostníků, jež nemohou mít otevřeno, s obavami čeká, co bude. „Máme sice výdej zboží objednaného přes e-shop, ale zákazníci jsou nyní s nakupováním opatrní,“ doplnila Kocmanová.

Pomoc v podobě prominutí nájmu z městských prostor potvrdila živnostníkům také radnice v Roudnici nad Labem. „Rada města už schválila odpuštění nájmu všem živnostníkům, kteří kvůli vládním nařízením nemohou mít své provozovny otevřeny. O dalším postupu a případné podpoře bude v nejbližší době jednat zastupitelstvo,“ sdělil mluvčí města Jan Vancl.

Opatření na pomoc podnikatelům chystají také ve Štětí. Starosta Tomáš Ryšánek uvedl, že město už živnostníky vyzvalo, aby mu předali své požadavky. „Rada následně přijme některá opatření. Ti, kteří jsou v našich prostorách, zatím mohou počkat s placením nájmu a předpokládám, že jim nájem za dobu, kdy nebudou moci mít otevřeno, odpustíme,“ uvedl Ryšánek s tím, že se však najdou i tací, kteří chtějí situace zneužít a žádají o pardon, i když mají otevřeno či jsou už dávno ve výpovědi.