VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zima byla mírná, ale lidé za topení moc neušetří

Litoměřicko – Poslední mírná zima napovídá, že by odběratelé tepla mohli za jeho dodávky ušetřit. Vyúčtování za loňský rok, které by podle zákona měl každý odběratel mít do konce dubna v ruce, však tolik radosti lidem nedělá.

2.5.2014 AKTUALIZOVÁNO 3.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Na teple se ušetřilo jen velmi málo, protože se v mnoha místech loni přitápělo až do konce jara. Víc by mohly domácnosti ušetřit za letošní rok, pokud ovšem nepřijde zima dřív.

Ceny tepla uvedené na stránkách Energetického regulačního úřadu říkají, že  na Litoměřicku nejméně platili odběratelé v Lovosicích, kde město zásobuje firma Lovochemie. Dodávka jednoho GJ z primárního rozvodu činila loni 291,61 Kč, letos má být 231,93 Kč. V Roudnici nad Labem, kde teplo vyrábí blokové kotelny, se loni cen pohybovala od 580 do 696 Kč, letos od 583 do 650 Kč. V Litoměřicích  loni uživatelé platili za dodávky z primárních rozvodů 373,9 Kč, letos činí 231,93 Kč.

„Přestože se  traduje, že zima z konce loňského roku byla mírná, je opak pravdou. Za poslední tři roky je to poprvé, kdy byla dodávka  tepla pro byty, které spravujeme, vyšší. V našem případě se jedná u vytápění z městského tepelného hospodářství o navýšení pět procent proti roku 2012. Podobné to je i u ostatních objektů, které nespravujeme. Klimatické vlivy totiž platí pro všechny stejně. Podle dosavadních údajů a vývoji ceny paliva, zejména plynu, lze předpokládat, že náklady na vytápění v roce 2014 budou nižší než v roce předchozím," uvedl Petr Hájek, jednatel roudnické společnosti Teplo-byty.

Podobný názor má i Petr Štorch, ekonom společnosti KU-MA Litoměřice, která spravuje byty pro více než 80 společenství vlastníků. „Za dodávky tepla v loňském období lidé skutečně mnoho neušetří. V Litoměřicích se byty loni přitápěly ještě v červnu. Víc lze ušetřit na odběru teplé vody, jejíž cena, někdy až 320 korun za kubík, tvoří ve vyúčtování jednu z největších položek. Navíc se tato položka vypočítává i podle plochy bytu. Zde se plýtvání skutečně nevyplácí," říká Petr Štorch.

Zásobování teplem a teplou užitkovou vodou zabezpečuje v Litoměřicích dlouhá léta společnost Energie Holding.Výrobu tepelné energie zajišťuje čtyřmi horkovodními kotli na spalování hnědého uhlí. Rozvod je realizován ve čtyřech větvích a 12 výměníkovými stanicemi.

Už čtyři roky využívá nový zdroj tepla město Lovosice. Je jím horkovodní výměníková stanice v objektu energetiky společnosti Lovochemie. Část horkovodu včetně předávací stanice, ve které je zároveň měřeno množství dodávaného tepla, je umístěna v Lovochemii. Horkovod měří 12 kilometrů a na trase je 43 předávacích stanic tepla, které nahradily bývalé plynové kotelny. Celá teplárenská soustava je řízena v součinnosti s dispečinkem Tepelného hospodářství města z velínu energetiky společnosti Lovochemie. Přechod města na tento typ vytápění přinesla úsporu až 50% spotřeby energie.
Ve městě Štětí zabezpečuje distribuci tepla vyrobeného  ve společnosti Mondi firma RATE, která spravuje 29 předávacích a výměníkových stanic.

„ Od počátku roku 2014 jsme zaznamenali proti loňsku pokles prodeje tepelné energie zhruba o 12 procent. Tento fakt odráží nejen mírná zima, ale i opatření na jednotlivých odběrných místech, jako je zateplování a instalace regulačních systémů v objektech odběratelů. Plánovaná cena tepla z horkovodu bez údržby pro rok 2013 činila 366,48 Kč, skutečná výše však klesla o pět korun. V poslední době se podařilo změnit dodavatele plynu, čímž došlo k úsporám na palivu," uvedl Michal Štajnc, technický ředitel společnosti RETE.

Distributor plánuje letní odstávky podle harmonogramu, který zveřejní v nejbližších dnech. Ty probíhají po jednotlivých oblastech s dobou maximálně jednoho týdne.

Autor: Václav Sedlák

2.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
145

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte druhé říjnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do ppátku 27. října do 12 hodin.

Litoměřice trápí polétavý prach. Radnice hledá zdroj

Litoměřice – Radnice v Litoměřicích umístila do ulic 12 monitorovacích stanic, které mají prověřit důvody zvýšené prašnosti ve městě. Na zvýšený výskyt polétavého prachu si lidé často stěžovali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení