Poničené náhrobky a tumby. To jsou jen některé z důvodů vedoucí k tomu, že roudnický židovský hřbitov je nepřístupný. „Je to smutné, protože se jedná o unikátní prostor. Jenže se tam scházeli narkomani a umíte si představit, jaký typ odpadu tam po nich zůstával,“ vysvětlila kurátorka pro práci s veřejností Podřipského muzea Ilona Trefná. „Bohužel i teď se stává, že nám lidi házejí odpadky přes plot,“ smutně dodala. Proto se občas setkává s požadavkem, aby turistům a návštěvníkům půjčili pracovníci muzea klíče od hřbitova. „Ale to neděláme,“ odmítla.

Pozor na uzavírku
Podél hřbitovní zdi vede zkratka, malá ulička spojující ulice Farského a Třebízského. Aktuálně je tahle možnost z důvodů rekonstrukce uzavřena. Uzavírka se plánuje do 30. září, proto je možný vstup na hřbitov pouze z „horní“ Farského ulice.

Zájem o návštěvu hřbitova je i ze strany cizinců, což potvrdil archeolog a ředitel Podřipského muzea Martin Trefný. „Mají tam pohřbeného některého z předků, tak se přijdou zeptat, jestli tam mohou,“ vysvětlil Trefný. U Podřipského muzea je tak možné si objednat placenou komentovanou prohlídku.

Tato neděle 7. srpna bude ale výjimečná, pracovníci muzea tam budou k dispozici veřejnosti zdarma. „Od 11.00 do 13.00 tam budu provádět, jinak hřbitov bez průvodce bude otevřený až do 18 hodin,“ doplnila podrobnosti Trefná.

„Být vesničanem si užívám,“ říká Michal Novotný
Novodobý chalupář našel zalíbení ve statku v Náčkovicích. Jak se mu tu žije?

Mezi místními je o tuto možnost zájem. „O akci vím, ale nečekám, až bude den otevřených dveří či podobná příležitost. Když mě něco zajímá, tak tam jdu a klidně si zaplatím vstupné. A na zdejším židovském hřbitově jsem už v minulosti byla, ale to bylo v době, kdy ještě byl volně přístupný,“ tvrdila prodavačka Karla Kozáková.

Ovšem zdaleka ne všichni o možnosti navštívit hřbitov vědí. „Vůbec netuším, že se něco takového pořádá,“ podivila se například baristka Nikola Bízová. Pokud se rozhodnete pro návštěvu hřbitova, stojí za to navštívit také nedaleké bývalé židovské ghetto v ulici Havlíčkova a Jateční.

Muži musí mít pokrývku hlavy

Poslední pohřeb na roudnickém hřbitově proběhl kolem roku 1896. Jeho celková plocha je 4 679 m² a prohlédnout si můžete zhruba na 1 700 náhrobků. Nejstarší z nich pochází ze středověkého hřbitova a je 411 let starý. Ve městě je ještě jeden, takzvaný Nový židovský hřbitov, ale ten je v takovém stavu, že z důvodu bezpečnosti jej není možné otevřít ani v památeční den.

Než se na návštěvu židovských památek vydáte, pamatujte, že v synagoze nebo na hřbitově se vyžaduje u mužů a chlapců nad třináct let pokrývka hlavy. Nemusí se jednat o typickou jarmulku, stačí klobouk nebo čepice. Pokrývka hlavy je znakem úcty a vychází z židovských tradic a rituálů. Nevztahuje se pouze na Židy, ale na všechny muže a jinochy, kteří chtějí posvátný prostor navštívit.

Židovská tématika v muzeu
Zájemci o židovskou tématiku mají ještě jednu možnost, jak si rozšířit obzory. Od 8. července do konce roku 2022 probíhá v roudnickém Podřipském muzeu výstava obrazů malíře Václava Lamra. Ten z židovsko-křesťanské tématiky hojně čerpal. Jeho díla byla vystavována jak v křesťanských centrech, tak i synagogách či muzeích a galeriích v Česku a v zahraničí.