Rakovina je zákeřná nemoc, a to v jakékoliv formě. Nejenže člověku řádně zkomplikuje život, její léčba je také finančně hodně náročná. Své o tom ví Hana Dvořáková z Brozan, která bezúspěšně bojuje se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o úhradu léku na vzácný druh rakoviny.

Hana Dvořáková sbírá prostředky na hrazení léku Xalkori na transparentním účtu 3088992123/0800. Úhrada léku ji stojí víc než
sto tisíc měsíčně.

Žena s nemocí žije už šestým rokem. Nádor loni zmutoval do formy ROS1, kterou má v ČR jen minimum lidí. Dvořáková zjistila, že jí pomáhá lék Xalkori. Ten VZP hradí, ale na jiný typ rakoviny. Podle paní Dvořákové po ní chce studii, že funguje i na řadu jiných pacientů s její diagnózou. „To je ale vzhledem k její vzácnosti nesmysl,“ poukazuje žena.

Podle jejího zjištění však existují i pacienti s ROS1, kterým VZP Xalkori hradí. Pojišťovna to nekomentovala. „Zákon nám neumožňuje, abychom se vyjadřovali ke zdravotnímu stavu a zdravotní péči poskytované konkrétním pacientům,“ připomíná mluvčí VZP Oldřich Tichý s tím, že i v případě úhrady léků musí postupovat dle platné legislativy.

Ačkoli VZP odmítla během posledních měsíců ženě nemocné vzácným druhem rakoviny plic už několik jejích žádostí o úhradu léku a odvolání, paní Hana se nevzdává. „Věc jsme předali v srpnu k soudu a je teď na něm, jak rozhodne,“ říká. Náklady na léky totiž měsíčně činí kolem 100 tisíc korun.

Na první měsíce se složila rodina

To si však nemocná žena nemůže dovolit. Na skoro 200 tisíc za první dva měsíce léčby se složila rodina. Další léčení bylo možné už jen díky dárcům z celé republiky, kteří ji podpořili částkami od 50 korun až po 200 tisíc. Bez nadsázky jí tak zachránili život.

„Ani půjčit jsem si nemohla. Máme hypotéku na barák, půjčku bychom neměli jak splácet. Pomohla mi i sbírka, kterou zřídila obec Brozany nad Ohří, kde žiju. Díky ní jsem měla na léky na čtyři měsíce. Sešlo se asi 450 tisíc,“ vysvětluje Hana Dvořáková.

„Rozhodnutí založit sbírku byla po odvysílání pořadu o naší občance v televizi otázka dní. Byla v bezvýchodné situaci,“ připomíná starosta Brozan Václav Bešta. Sbírka však skončila letos v březnu. Nyní se čeká na rozhodnutí soudu. Pokud však rozhodne v neprospěch nemocné, je v plánu sbírku obnovit.

Hana Dvořáková však není jediným vážným případem onemocnění rakovinou na Litoměřicku. V počtu úmrtí i nových případů se okres řadí na první příčky v ČR. V jednom druhu rakoviny má bohužel i republikový primát. „Litoměřický okres se v loňském roce dostal na první místo v České republice v počtu nových případů rakoviny prsů. Ročně touto chorobou onemocní přes 6000 žen,“ přibližuje předsedkyně litoměřického spolku Victoria Libuše Žamberská. Členky spolku připravují ročně přednášky, semináře, ozdravné a víkendové pobyty, zdravotní cvičení, konzultace či výlety.