Autor vázaných knih Albín V. Kuthan (nar. 1927), výtvarník a knihař-restaurátor s titulem mistr uměleckého řemesla, se vyučil u svého strýce Em. Němce v Plzni. Potom studoval knihařství ve Státní grafické škole v Praze u prof. O. Blažka (1945-47). Následovala praxe v Jaroměři a odtud se dostal A. Kuthan do Litoměřic, kde přijal místo ve Státním archivu.
Na tomto pracovišti se kromě běžných úkolů knihařských, konzervačních a adjustačních po léta věnoval knihařsko-restaurátorské práci a výsledky této své praxe i teoretického studia rovněž publikoval formou přednášek a příspěvků na seminářích nebo tiskem (např. ve sborníku Historická vazba). Z řady významných realizací v oboru knižního restaurování, v němž se stal A. Kuthan uznávaným mistrem a odborníkem, uveďme alespoň mnohé rekonstrukce gotických a renesančních korpusů prvotřídní památkové a historické hodnoty, litoměřického kancionálu, lounského kancionálu Pavla Mělnického, teplického kancionálu a teplického graduálu či restaurací proslulé Klaudyánovy mapy Čech z r. 1518.
Vysokého uznání se mistru Kuthanovi dostalo roku 1969, kdy byl pozván v rámci akce UNESCO na pomoc Florencii, jejíž historické sbírky, včetně knihovních fondů, byly těžce postiženy rozvodněným Arnem. Nazionale Centrale Biblioteca svolala tehdy všechny světové špičky k záchraně historických sbírek knižních fondů. Zde, v součinnosti s předními světovými odborníky, A. Kuthan důstojně reprezentoval českou restaurátorskou školu, kterou lze považovat v mnohých ohledech za špičku.
Knihařsko-restaurátorské práce však byly jen částí Kuthanovy tvůrčí aktivity. Významná rovněž byla jeho činnost na poli moderní výtvarné a umělecké knižní vazby. Výtvarnou knižní vazbou se zabýval po celou dobu své knihařsko-restaurátorské praxe a na svých kreacích pracoval podle vlastních výtvarných návrhů, i ve spolupráci s Cyrilem Boudou, Milošem Michálkem, Veronikou Tydlitátovou aj.
Svoji tvorbu představil v řadě expozic na kolektivních i samostatných výstavách. Perfektně ovládal knihařské výzdobné techniky, včetně technik dnes již historických. K veškeré své práci uměleckého knihaře i restaurátora knižních památek, především knižních vazeb, přistupoval s výtvarným citem, historickou erudicí, inteligencí a uměleckou intuicí.
V roce 2007 získal diplom a medaili „Za celoživotní zásluhy o české archivnictví“, což je nejvyšší ocenění, které je možné v Česku v oboru archivnictví získat.
Albín Václav Kuthan zemřel ve večerních hodinách ve středu 18. ledna 2012, necelé dva týdny po svých 85. narozeninách (6. ledna).
Poslední rozloučení se zesnulým se bude konat 25. ledna 2012 v 11.00 hodin ve smuteční obřadní síni v Michalovické ulici v Litoměřicích.
Zdroj: text Bohumila Nusky, 4. října 1998, upravila Jana Michálková