Prezident dostal hodiny, hejtman 
kvalitní slivovici

Tak originální dar, který si pro Miloše Zemana přichystal hejtman Oldřich Bubeníček, prý prezident ještě nedostal. Domů si z Ústeckého kraje odveze skoro dva metry vysoké stojací hodiny vyrobené ze dřeva. „Slibuju, že je vystavím buď na Hradě, nebo 
v Lánech," prohlásil prezident Zeman.

Hejtmanovi na oplátku přivezl dary „z vlastní zahrádky." Bubeníček si tak bude moci pochutnat na medu 
z lánské obory a sušených houbách 
z lánského parku. Nejvíc se ale usmíval na slivovici. „Protože švestky 
v Lánech nerostou, tak tady máš zvláštní prezidentskou edici domácí 
a velmi kvalitní slivovice. Přeju ti, abys ji po svém druhém volebním úspěchu ve zdraví užil," řekl Zeman hejtmanovi, 
s kterým si už dlouho tyká.

„Nastává takové sychravé období a přicházejí mlhy, takže je to nesmírně praktický dárek, který se určitě dá použít," smál se Bubeníček.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje.


Prezident Zeman v Ústeckém kraji:

Za zdržováním s dostavbou dálnice D8 vidí prezident Zeman „zelené fanatiky"

Ústecký kraj – Třídenní návštěva prezidenta Miloše Zemana v Ústeckém kraji sotva začala a hlava státu už plánuje, kdy do regionu přijede znovu. A bude to brzy. Zeman slíbil, že se 
17. prosince zúčastní otevření posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří.

„Když jsem byl premiér, otevíral jsem 16kilometrový úsek z Roudnice nad Labem do Lovosic a říkal jsem si, že teď už zbývá jen malý kousek a brzo bude hotovo. No, a už uplynulo 16 let," zavzpomínal Zeman při debatě s krajskými zastupiteli v Ústí, které bylo první zastávkou jeho návštěvy.

Přestože Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) před novináři o termínu dokončení dálnice z Lovosic do Řehlovic mlčí, hejtman Oldřich Bubeníček se 17. prosincem počítá. V úterý mu datum prý potvrdil i ředitel ŘSD Jan Kroupa. „Pro nás je důležité, aby dálnice D8 byla nejen dokončená, ale i zprovozněná," upozornil Bubeníček.

Z průtahů s dostavbou prezident Zeman viní ekologické aktivisty. „Někdo jim říká ekoteroristé, já jim říkám zelení fanatici, protože ekologové alespoň vědí, co je biomasa. Kvůli nim se dokončení dálnice přes České středohoří neustále protahovalo a nevadilo, že kamiony čoudí na serpentinách desetkrát víc, než by čoudily na dálnici," prohlásil Zeman.

Na nedobudovanou soustavu silnic a obchvatů si podle něj stěžuje každý kraj. Chybí i peníze na údržbu silnic druhých a třetích tříd.

Prezident podporuje i stavbu jezu na Labi, o kterém se diskutuje už 27 let. „Podobně jako jsem týral ministra dopravy s dostavbou D8, tak se nyní zaměřím na podporu toho, aby tento plavební stupeň byl konečně dokončen. Ti, kdo prohlašují, že to ohrožuje bobry, zapomínají, že bobr je v přírodě největší stavitel vodních děl. A my bychom se mu měli svým způsobem přizpůsobit," řekl Zeman.

JEZ V DĚČÍNĚ 
JE ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÝ
Jez v Děčíně, který by měl pomoci zesplavnění dolního toku Labe po celý rok, prosazuje i vedení Ústeckého kraje. „Plavební stupeň v Děčíně je pro nás životně důležitý, a kdo tvrdí, že není potřeba, aby po Labi jezdila doprava, má velice špatný názor," uvedl Bubeníček.

Při diskuzi s krajskými zastupiteli Zeman ocenil, že v regionu postupně klesá nezaměstnanost a roste mzda. Pozastavil se nad tím, že v kraji je nejdražší voda 
v republice. Nezapomněl přitom poblahopřát novým zastupitelům i staronovému hejtmanovi Bubeníčkovi k setrvání ve funkci. „Ať ti to ty čtyři roky funguje," řekl Zeman Bubeníčkovi poté, co před krajským úřadem vystoupil z auta.

Včera Miloš Zeman navštívil ještě Teplice a Krupku, kde diskutoval s obyvateli. V kraji bude do pátku.