V této situaci není sám. Povodeň vzala obživu i ostatním zemědělcům v oblasti. Všichni se shodují – je to horší než před jedenácti lety.

„V roce 2002 jsme měli velkou část úrody sklizenou, bylo z čeho platit sadbu. I tak jsem  si musel vzít půjčku, kterou jsem doteď nesplatil," vysvětlil Petr Tůma z Českých Kopist. „Nabral jsem nové zaměstnance. Teď musím propouštět. Je mi to líto, ale voda mi zatopila 30 z 38 hektarů. 
Z toho, co zbylo, nevyžiji ani sám. Navíc i to je poškozené," přidal Aleš Skála z Travčic.

Co zemědělcům nevzala voda, ničí vlhkost a plísně. I obilí je na odpis. „Všechno je pokryté blátem. To zabraňuje fotosyntéze, nepronikne přes něj sluníčko. Většina úrody je navíc stále pod vodou. Už teď vím, že například květák mohu rovnou zaorat. U jiných plodin ještě čekám na stanovisko specialistů. Ani ti mnohdy nevědí, jestli se úroda vzpamatuje," dodal Petr Tůma.

Povodeň 2013, středa 5. června: Letecké snímky Litoměřicka od Štětí až po Terezín

Farmářské trhy, malé obchody v regionu, ale i obchody a obchodní řetězce v Čechách a na Moravě – tam končila úroda zdejších zemědělců. Letos se bude muset tuzemský trh obejít bez jejich plodin.

Co bude za rok, záleží podle zemědělců na tom, jak se 
k celé situaci postaví stát. „Zatím se mluví alespoň o možnosti bezúročné půjčky. To ale není nejlepší řešení. Zadlužení jsme již teď. Naštěstí se k nám zatím dobře postavili naši věřitelé, kteří situaci chápou. Čekáme, zda se stát rozhodne uvolnit nějaké dotace. Pokud ne, je pravděpodobné, že příští rok už neodstartujeme," uzavřel Aleš Skála.