Zemědělci v regionu využili příznivého počasí k dokončení jarních prací, v závěru je rovněž zimní řez ovocných stromů. Intenzivně se pracuje ve chmelnicích i ve vinohradech. Všichni pěstitelé se však musí mít na pozoru, mrazivé noci se podle předpovědi meteorologů mají ještě vracet a pod jejich vlivem tak dojde ke zpoždění první úrody čerstvé zeleniny od regionálních pěstitelů.

Na Litoměřicku jsou už v zemi rané brambory a naplno běží sázení zeleninové sadby. „Rané brambory pěstujeme na devíti hektarech, první ale budeme sklízet ozimou cibuli, po ní ředkvičky a postupně další ranou zeleninu. Část ploch jsme zakryli před mrazem fóliemi. Věřím, že výsadbu ochráníme, ale víc než zima nás trápí nedostatek vláhy. Tam, kde to jde, proto využíváme závlahy,“ vysvětluje travčický farmář Aleš Skála.

Celý uplynulý týden projížděl po polích kolem Dolánek sázecí stroj rodinné farmy Zdeňka Hrdličky. „Sázet první ranou zeleninu jsme začali už v březnu, hodně práce je rovněž ve fóliovnících, kde nám při vytápění, závlaze a větrání jako první rychle dorůstají cukety, na konci května zahájíme v dalších fóliovnících sklizeň rajčat a poté i pálivých paprik. Odhaduji, že asi za tři neděle budeme sklízet rané odrůdy česneku,“ uvedl Zdeněk Hrdlička mladší.

Věž Kalich se brzy oblékne do kabátu z lešení.
FOTO: Věž Kalich se brzy oblékne do kabátu z lešení

Hrdličkova farma během roku zásobuje zhruba 16 druhy zeleniny hlavně supermarkety, v sezoně uspokojuje prodejem ze dvora i fyzické osoby. Hrdličkovi a další farmáře na Litoměřicku trápí nejen vrtkavé počasí, ale také nejistota, kudy povede nová rychlodráha. Mnozí totiž přijdou o hektary té nejúrodnější orné půdy. „Pokud dojde na prvně avizovanou variantu trasy, pak přijdeme o zhruba polovinu obdělávané půdy, a ta se nedá nahradit,“ dodává dolánský farmář.

Pěstitelé s většími plochami zeleniny využívají při jarních pracích, a hlavně při sklizni, agenturní pracovníky. Bez jejich pomoci se například neobejde farmář Otakar Trojáček z Oken. „Už léta k nám přijíždí osvědčená pomoc z Rumunska a Bulharska, v současné době jednám o jejich příjezdu, v době covidu je to ale mnohem složitější. Počítám s jejich prací při ručním trhání hrášku v luscích, což odhaduji na červen, a v létě při sklizni dýní,“ sdělil Trojáček. Jeho farma se vedle pěstování zeleniny věnuje i semenářství, vysetu má hořčici a svazenku, kterou současně využívá pro zelené hnojení jako předplodinu pro obiloviny.

Nová vlaková zastávka ve Velkých Žernosekách by měla vzniknout nad tamním přístavištěm.
U přístaviště ve Velkých Žernosekách plánují novou vlakovou zastávku

S personálními problémy se už v první vlně epidemie potýkal největší pěstitel zeleniny v regionu, společnost Agrokomplex Bohušovice nad Ohří. To byl jeden z důvodů, proč firma letos snížila plochu s pěstováním zelí, přestává ho spolu s květákem a kapustou dodávat pro velkoobchod. „Pěstování zelí, jehož jsme byli největším producentem v Čechách, ale neopouštíme, pěstovat ho budeme i nadále, ale výlučně pro výrobu kysaného zelí v dceřiné společnosti. Uvolněnou plochu využijeme k pěstování krmných plodin pro naše mléčné stádo krav. Loni při velkém suchu jsme totiž byli nuceni část krmiva nakupovat,“ vysvětlil ředitel společnosti Ivo Kadeřábek.

Bohušovičtí větší část vyprodukované zeleniny prodávají ke zpracování. Největší plochu 200 hektarů zabírá pěstování špenátu. „Loni v tuto dobu jsme měli část už sklizenou, letos po chladném počasí začneme se sklizní nejdřív za týden,“ doplnil Kadeřábek. Na dodávku z Agrokomplexu netrpělivě čekají mrazírny a také Severofrukt Travčice.