Město nyní zveřejnilo zadání zakázky na demolici, kde je již ale uvedeno sedmdesát šest milionů.

„Je to navíc cena bez daně z přidané hodnoty. Magistrát tak dnes nabízí jednou tolik, než bylo schváleno,“ diví se částce zastupitel města Jaroslav Kubín (KSČM).

V krajském městě by to přitom nebyla první stavba, která budí podezření, že byla předražená. To vzbudila už přestavba sociálního zařízení v kulturním domě, která v roce 2006 přišla město na 12 milionů korun. Přitom podobná rekonstrukce toalet na ZŠ Hluboká přišla na tři a půl milionu. Věcí se zabýval i finanční výbor zastupitelstva.

V květnu letošního roku začala dostavba Domova pro seniory na Bukově, která má stát 85 milionů, jeden pokoj tak vychází na více jak 2 miliony. Nad cenou se pozastavil i Josef Nun z Ústavu racionalizace ve stavebnictví. „To by ten domov snad musel být z mramoru,“ řekl.

S demolicemi je to prý ošidné. Zatímco na nové stavby existují tabulky, ze kterých se dá zhruba odečíst, na kolik ten který dům přijde, u demolic nic takového není. „Cena se dopředu nedá říct, to bychom si museli místo důkladně prohlédnout. Nikdo neví, jaká překvapení ho čekají, až práce skutečně začnou,“ upozornil Nun.

Z některých výpočtů se vycházet dá. Jestliže má obestavěný prostor centra podle zveřejněné zakázky 84 tisíc metrů krychlových a běžná cena za demolice budov ze železobetonové konstrukce se pohybuje od 250 do 300 korun, pak by suma za zbourání vyšla na zhruba 25 milionů korun.

Návrh města je ale vyšší o 50 milionů, které by tedy připadly na dopravu a nakládání sutě, což už ale běžnou částku značně převyšuje.

„Také jsem si nechal udělat od projektantů, které znám a se kterými jsme stavbu prošli, odhad. Vyšel mi na 60 milionů i s DPH,“ řekl Kubín. „Myslím, že by se mělo hospodařit, ne utrácet.“

Milan Knotek, mluvčí města na dotaz Deníku, zda město navyšováním schválené ceny za zbourání sektorového centra nevychází příliš vstříc firmám, které by měly o demolici zájem, uvedl: „Původní částka, předložená zastupitelstvu, byla stanovena hrubým odhadem, jako orientační. Nyní se zpracovává projektová dokumentace a ta může i současný návrh ceny ještě změnit."

Zmíněných téměř osmdesát milionů tak je podle něj také jen odhad odborníků, kteří pro město pracují. „Konečná částka vyjde až z výběrového řízení. Uvidíme, co firmy navrhnou,“ dodal. Nezodpovězenou otázkou však zůstává, proč tedy byla zastupitelstvu rovnou předložena a zdůvodněna vyšší částka.

O zbourání centra, které bylo na konci osmdesátých let před dokončením, ale během dlouholetého přetahování se o vlastnictví mezi městem a firmou PK Real zchátralo, se mluví už delší dobu.

Vloni soud vlastnictví přiřkl městu a to zde chce vybudovat sportoviště. „Je reálné, že k demolici přistoupíme ještě letos,“ slíbil primátor Jan Kubata.
Pro obyvatele Terasy je nejdůležitější, že stavba zmizí, příliš dlouho jen hyzdí okolí.

„Dívám se na ni každý den. Hlavně, když zmizí, je jedno za kolik,“ vyjádřila stejný názor jako řada dalších dotázaných Věra Tomašová, která jezdí za maminkou do Ořechové ulice ležící téměř naproti zdevastované ruině sektorového centra.