„Kromě pece nám na elektřinu běží všechny stroje. Zároveň se nejméně o osm korun na kilo zdražilo droždí. Cena mouky taky není zdaleka jistá. I mlýny jsou totiž závislé na ceně energií,“ říká Jakub Kodys, syn zakladatele pekařství a nástupce ve vedení firmy. Uznává, že na prodejích a obratu firmy je propad poznat. „Mám informace přímo z prodejny, že lidi šetří,“ zmiňuje Kodys.

Jeho slova potvrzuje i další litoměřický pekař. „Lidi, kteří dřív kupovali pět či desek housek, si klidně objednají jednu nebo dvě,“ naráží na drahotu a vysokou inflaci majitel litoměřického pekařství Jaroslav Kubík.

Řeznictví a bistro Jaroslava Durčeka v Litoměřicích
Hovězí zdražuje, lidé si ho odepřou, tvrdí řezníci. Varují před náhražkami

Provoz z důvodů vysokých cen energií a surovin už některé pekárny ukončily. Ve hře je nejen samotná cena, ale i nemožnost plánovat na delší období. Turbulentní změny nedávají možnost pekařům vzít si úvěr na pece, které stojí i několik milionů. „Vím nejméně o dvou pekárnách, které skončily, protože současnou situaci nezvládly. Kdybychom zkrachovali my, tak přijde o práci zhruba patnáct lidí. To znamená zásadní výpadek příjmu v patnácti rodinách. A opravdu je možné, že budeme muset propouštět,“ přiznává Jakub Kodys, který je hrdý na to, že u některých produktů drží desítky let stále stejnou recepturu.

Zafixované ceny energií nejsou dlouhodobým řešením, ale krátkodobým zmírněním dopadů drahoty. „Zhruba 80 % pekařů čeká konec fixace cen energií v prosinci. S ukončením pevné ceny bude mít většina z nich zásadní existenční problém,“ potvrzuje pekař Kubík. Podle něj se situace nejvíce vyostří v září až prosinci, kdy se lidé vrátí z dovolených a nastoupí každodenní rutina.

Chleba zdražuje a pekařství jsou v extrémní nejistotě.
Nevíme, co bude dál, zní z pekáren v kraji. Drahé energie už mají první oběti

Mnohá zavedená rodinná pekařství vyrábějí na strojích, které si koupily před dvaceti lety. V současné době nevidí prostor na větší investice. „Při současné ceně plynu si nikdo nekoupí novou plynovou pec za tři miliony. Tak tak stíháme platit ty nejnutnější opravy. V podstatě jen záplatujeme. Nikdo neví, co bude,“ zamýšlí se Kubík, který přiznal, že nějakou finanční hotovost ještě má, ale rozhodně neplánuje rozšíření provozu. I on je smířený s tím, že ho situace může donutit podnikání ukončit.