Zatímco komunistický poslanec Josef Šenfeld z Hoštky se se Sněmovnou loučí, do parlamentu míří noví poslanci z okresu. Svoboda a přímá demokracie (SPD) byla v kraji druhá za vítězným hnutím ANO a získala přes 12 procent hlasů. Do Sněmovny vysílá kromě vedoucí kandidátky, studentky ústecké pedagogické fakulty Terezy Hyťhové, i druhou členku v pořadí. Tou je zdravotní sestra neurologického oddělení litoměřické nemocnice Monika Jarošová, která žije v Bohušovicích nad Ohří.

Monika Jarošová.„V politice jsem laik stejně jako drtivá většina členů SPD,“ přiznala Jarošová s tím, že je jednou z těch, kteří se už nehodlali dále smiřovat s tristní úrovní politické kultury, a rozhodli se podpořit Tomia Okamuru.

„V SPD se učíme politické práci za pochodu,“ dodala Jarošová, která prý zkušenosti nabírala hlavně správou a fungováním členské základny na Litoměřicku. „Ve sněmovně budu hájit program SPD, neboť ho považuji za komplexní,“ řekla dále Jarošová s tím, že podle ní tento program ošetřuje všechny oprávněné zájmy a potřeby každého slušného občana.

O konkrétnějších postojích se Jarošová včera s redakcí odmítla bavit s tím, že je v práci. „Paní Jarošovou nechtějí zatím z nemocnice pustit. Nemá ještě oficiálně potvrzení, že je poslankyní,“ uvedl Dominik Hanko z SPD z Litoměřic a dodal, že až ji pustí, roli poslankyně podle něj zvládne. „Zajímá se o věci kolem nás,“ shrnul uvolněný krajský zastupitel SPD, který figuroval ve volbách na třetím místě kandidátky a do parlamentu se už nedostal.

Hanka se redakce zeptala na protiislamistickou strunu kampaně SPD. „Za teroristickými útoky stáli vždy lidé spojení s islámem. Islám je násilnický,“ myslí si Hanko. „Říkáme, že pokud u nás chtějí muslimové žít, měli by se nám přizpůsobit. Nejsme radikální, ale postupujeme preventivně. Čím méně islámu u nás, tím více svobody a bezpečí.“

SPD a její vůdce Okamura je mnohým trnem v oku. „Rétorika uzavřené zadrátované země, navíc v době, kdy potřebujeme obsadit desítky tisíc pracovních míst, mi přijde až trapně směšná,“ poznamenal účastník odporu proti komunismu a někdejší mluvčí Občanského fóra v Litoměřicích Zdeněk Bárta. „Navíc si myslím, že SPD je spíš ekonomickým projektem Okamury než politickým. Víme, jak skončil jeho předchozí politický projekt, a je otázkou, kdy skončí tento,“ dodal Bárta.

Že je SPD populistická, hraje na nejnižší emoce a neřeší důsledky svých projevů, se nelíbí Mikuláši Peksovi z Litoměřic, který jde do sněmovny za Piráty. Po chuti mu není ani protievropský postoj SPD. „V EU je hodně věcí špatně. Ale pokažené věci se nemají vyhazovat, nýbrž opravovat,“ myslí si Peksa s tím, že pro nás neexistuje jiná alternativa než Unie.