Na litoměřickém Mírovém náměstí vám spolu se zaměstnanci Centra cestovního ruchu rozdáme zpěvníky s texty koled. Předzpívávat bude dívčí sbor Puellae cantantes a zahřejeme vás také teplým čajem.

Prvotní záměr začal v západních Čechách, kde se letos uskuteční 20. ročník – Deník byl partnerem. Na celostátní úrovni se letos koná 7. ročník.

Původně se hromadně zpívali pouze 3 vánoční koledy: Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán. Postupem let si čtenáři oblíbili pravidelné hlasování – kdy si sami volí, které další vánoční koledy a písničky si hromadně zazpívají.

Česko zpívá koledy 2016 - Litoměřice
FOTO: Na litoměřickém náměstí zpívaly koledy stovky lidí

Princip spočívá v tom, že se zájemci z řad obcí, institucí, spolků registrují prostřednictvím registračního formuláře, který naleznou na webové stránce www.ceskozpivakoledy.cz. Na základě této registrace, se jim poté na zmíněné stránce rozsvítí hvězdička na mapě, kde je přesně lokalizované místo, na kterém se všichni sejdou a společně si zazpívají.

Rozsvícením hvězdičky je jejich registrace potvrzeny. Poté se již pouze těší na den uskutečnění, kdy se všichni setkají v dobré náladě a za zvuků koled, které jsou vysílané prostřednictvím Českého rozhlasu – Regina, si společně zazpívají.

Zpívání koled v Terezíně
FOTO: Zpívání koled v Úpohlavech, Terezíně, Roudnici, Střížovicích a Křešicích

Pro ty, kteří se pečlivě připravují již měsíc předem, jsou na webu k dispozici texty i koledy ve formátu Mp3 ke stažení.

Česko zpívá koledy 2017 na Litoměřicku: Litoměřice, Mírové náměstí, u vánočního stromečku
Václavské náměstí Lovosice
Na návsi u kapličky v Polepech
Kaple sv. Prokopa, Střížovice, Snědovice
schody Kostela Vzkříšení Páně v Terezíně
Obecní Úřad, Úpohlavy
Kostel Navštívení Panny Marie, Bezručova, Křešice
Místní knhovna K Sovici 16, Vetlá, Vrbice
Kostel Sv.Mikuláše Velké Žernoseky
U stromečku Obecní úřad Hrobce
U stromečku Rohatce, Hrobce
U stromečku Neklanova 1807, Roudnice nad Labem