VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zavřenou ubytovnu v Lovosicích nájemníci poničili

Ústecký kraj - Problémy s ubytovnami pro sociálně slabé neeskalují pouze v krajském Ústí nad Labem. Nedávno se ze dne na den uzavřela například Ubytovna Červeňák v Lovosicích na Litoměřicku.

17.6.2018
SDÍLEJ:

Demonstrace obyvatel ústeckých ubytoven u Fora.Foto: Deník / Karel Pech

Bydlely v ní převážně romské rodiny. “Ubytovna se zavřela na svátek práce, kdy nefungovaly úřady, lidé neměli hmotnou nouzi a skončili na ulici. Šlo zhruba o třicet rodin,” říká terénní sociální pracovnice Dagmar Lendelová z Charity v Lovosicích. Někteří podle jejích slov nyní bydlí u příbuzných, na krátkodobých ubytovnách či v krizových centrech. Trvalé bydlení ale nemají.

Jednatelem ve společnosti, jež ubytovna patří, je lovosický radní František Sedláček (ANO 2011). Ten prostory pronajímal několik měsíců nájemci, který prý přislíbil jejich využití pro účely ubytovávání dělníků. “Namísto toho tam nastěhoval lidi na sociálních dávkách, což se mi vůbec nelíbilo. Začali jsme to s ním okamžitě řešit, přestal však platit nájem. Třikrát jsme ho písemně upozornili, že dojde k ukončení nájemní smlouvy, nereagoval, nezaplatil, takže se smlouva ukončila a lidi si na prvního máje odstěhovali. Minimálně dva měsíce dopředu věděl, že to takhle proběhne,” vysvětluje Sedláček, který se na bývalého nájemce chystá podat trestní oznámení.

“Od lidí zřejmě nájem dostával, nám ho ale nepředával,” říká Sedláček. Dluh dle jeho vyjádření přesahuje 300 tisíc korun. “Navíc ubytovna zůstala totálně zničená. V současné době to má jiný nájemce, který tam skutečně ubytovává pracovníky a všechno funguje v pohodě,” zmiňuje Sedláček. Jak uvedl očitý svědek, jehož jméno redakce zná, bývalí nájemníci po sobě zanechali značný nepořádek. “Rozkopané dveře, zničená okna, zapálená kuchyně, všude výkaly. Bordel se vešel do několika kontejnerů. V holinkách byste se tam báli vejít,” popsal svědek.

Lovosice mají dlouhé roky i svou vlastní městskou ubytovnu. “V ní platí jasné podmínky. Nájemník musí mít trvalý pobyt v Lovosicích, nesmí být zadlužený a nesmí mít záznamy o tom, že v minulosti narušoval veřejný pořádek,” říká starosta Lovosic Milan Dian (ANO 2011). Situace je podle něj ve městě už stabilizovaná. “Je tu už jen pár bezdomovců, o které se stará nezisková organizace. Pomáhají jim hledat práci a také je oblékají. Na ulici ani nepoznáte, že je to bezdomovec,” zmiňuje starosta.

ZKUŠENOSTI ODJINUD

Dvě soukromé ubytovny fungují kupříkladu i v Bílině na Teplicku. V jedné bydlí 29 lidí, ve druhé 10. “Z prováděné kontrolní činnosti nevyplývají zásadní problémy v uvedených objektech,” říká mistostarostka Bíliny Vendula Vodičková. Podobně jako v Ústí i v jiných městech v kraji by však ani Bílina zřejmě neměla možnost zajistit tak velkému počtu lidí ubytování, kdyby se vlastník rozhodl provoz ukončit. “Město vlastní 361 bytů, z toho obsazených je 333. Volných je 13 v domě s pečovatelskou službou, 2 byty jsou v opravě, 2 byty bezbariérové, 2 byty si ponechává město jako rezervu pro případ nenadálých životních situací, 1 byt je ve škole Chlum pro školníka a 8 bytů je připravených pro nové žadatele na základě pořadníku města, který v současné době čítá cca 40 žadatelů,” vysvětluje Vodičková.

Bílina podle místostarostčiných slov ale nemá povědomost o tom, že by mělo k uzavření některé z ubytoven dojít.
To situace v krajském Ústí nad Labem je vážnější. K 30. červnu skončí dvě soukromé ubytovny Modrá a Klíšská, ve kterých bydlí 230 nájemníků, z nichž až 80 jsou děti. Současná nájemkyně už nechce v provozu pokračovat údajně kvůli svým zdravotním problémům. Více než stovka lidí se tak v tomto týdnu sešla v centru města na demonstraci proti uzavření dvou ubytoven.
„Nikdo nemá právo vyhánět ty lidi kvůli jejich národnosti a etnicitě z města,“ uvedl pořadatel protestu Miroslav Brož ze sdružení Konexe, které podporuje komunity ohrožené násilím a nenávistí.

Na demonstraci vystoupil i místopředseda Romské demokratické strany Mário Rusenko. „Podobná situace se odehrává nejenom v Ústí, ale pomalu i v dalších městech. Chtějí vyhnat Romy na okraj města. Tohle ale už tu bylo za Hitlera. Romové, nemlčte, otevřete oči a začněte za sebe bojovat. Jestli to nebudete dělat, příští rok už nemusíte být na tomto místě. Jde o děti a budoucnost, máme stejná práva jako každý občan této republiky,“ vyzval přítomné.

REAKCE LIDÍ

Například Josef z ubytovny Klíšská uvedl, že se do podobné situace může dostat každý.
„Udělejte nějaké řešení, abychom měli kde bydlet, tohle se může stát i bílým. Proč bych se měl stěhovat někam do ciziny, narodil jsem se tady a mám svá práva. Není řešení, abychom šli do práce. Zaprvé nějakou musíte mít a zadruhé jakou tady pro nás máte? Jenom zametat mezi úřady, někteří lidé by chtěli pracovat tak, jak si zaslouží, ale v Ústí to nejde. V životě jsem nic neukradl, v životě jsem nebyl zavřený, tak proč nás všechny házíte do jednoho pytle? Za chvilku budeme chodit kanály,“ pronesl Josef.
Krajský předseda Zelených Petr Globočník zkritizuje záměr magistrátu města, který plánuje vyhlásit bezdoplatkové zóny po celém městě. „Oproti dvojici Madar-Nechybová je pan Čunek se svým rozhodnutím vystěhovat lidi za pomyslné hradby města do kontejnerů ještě sociálně citlivým člověkem. Tandem z Ústí žádnou krizovou variantu nemá. Primátorka Nechybová se ohání tím, že je lidem poskytováno sociální poradenství, to je asi jako kdyby se v oblasti hladomoru pořádaly kurzy vaření,“ uvádí Globočník.
Brož doplňuje, že za lidmi z ubytovny chodí sociální pracovnice z magistrátu, jež jim údajně dávají pouze seznamy s volnými ubytovnami mimo město. Podle jeho slov by jim však magistrát měl aktivně pomáhat hledat bydlení, aby neskončili i s dětmi na ulici.

Podle náměstka ústecké primátorky Jiřího Madara se sociální pracovníci ale při své práci na ubytovnách dostávají do nelehké situace. Ubytovaní lidé podle jeho vyjádření žijí pod vlivem aktivistů v nereálné představě, že se o ně město postará a ubytování jim zařídí.
„Sociální pracovníky urážejí, napadají a nadávají jim. Lidé by ale měli věřit jim a ne nezodpovědným křiklounům. Město byty nemá a nemůže žádné poskytnout,“ uvedl v tiskové zprávě Madar. Městské byty mají ve správě jednotlivé obvody. Všechny jsou ale zaplněné a jsou na ně pořadníky několik let dopředu.
„Základním předpokladem pro získání takového bytu je bezdlužnost vůči městu, což tito zájemci nesplňují. Dluhy nelze prominout vzhledem k povinnosti spravovat finance s péčí řádného hospodáře. Ale nikdo na ulici zůstat nemusí. Nestalo se tak při povodních, po požárech v případě zřícených domů ani ubytoven, které byly zrušeny již dříve. Naším cílem je, aby bylo v příštích týdnech ubytováno co nejvíce lidí,“ dodal Madar.

Další demonstrace proběhne už ve středu 20. června přímo před budovou ústeckého magistrátu, kde v tu dobu budou jednat zastupitelé. „S ředitelem městské policie jsme se domlouvali, že budeme mít na starosti vnější prostory, strážníci vnitřní. Určitě budeme přítomni, aby nedošlo k narušení klidu a veřejného pořádku,“ doplnil ředitel ústeckých policistů Vladimír Danyluk. 

Autor: Kristián Šujan

17.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 25 000 Kč Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví mistr stavební výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: min. SOU stavebního směru, 5 let praxe, vedení stavby, objednávání materiálů a kontrola při převzetí, kontrola jakosti provedených prací, vedení stavebního deníku, kontrola pracovní docházky, komunikace se subdodavateli a zákazníky, ŘP sk B., Pracovní poměr na dobu neurčitou, platové a prémiové ohodnocení podle kvalifikace, praxe a pracovních výsledků., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo osobně po telefonickém kontaktu (každý všední den od 8:00 do 15:00 hod.).. Pracoviště: Raeder & falge s.r.o., Přívozní, č.p. 114, 410 02 Lovosice 2. Informace: Petr Kohout, +420 725 505 495. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek pracovníci v pekařské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: směnnost: 2 směny, noční provoz. Požadujeme manuální zručnost a pečlivost., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Pe h a k, v.o.s., Nerudova, č.p. 206, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Milan Bačák, +420 416 709 120,724 028 470. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 85 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech pracovníci úklidu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní pozice je vhodná pro ženy, čílé důchodce, invalidní důchodce a osoby zdravotně znevýhodněné. Hlavní pracovní poměr nebo brigáda. Úklid kanceláří a sociálních zařízení., Pro bližší informace volejte v Po-Pá v čase 10:00-15:00 hod. na tel. 777 046 412.. Pracoviště: Hm profis s.r.o., pracoviště mondelez lovosice, 8.května, č.p. 189, 410 02 Lovosice 2. Informace: Marie Hubačová, +420 777 046 412. Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 000 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - LOVOSICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), ve městě LOVOSICE. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na akrajcova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště lovosice, ul. dlouhá, Dlouhá, č.p. 1130, 410 02 Lovosice 2. Informace: Andrea Krajčová, +420 416 856 370.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

44 let on, 12 let ona. Soud potrestal zneužívání dívky vysokou podmínkou

Basketbalisté Slavoje otevírají novou sezonu proti USK Praha

Litoměřice - Slavoj Litoměřice vstupuje do nové sezony 1. ligy. Pod trenérem Šotnarem přivítá dnes rezervu USK Praha.

V Brozanech litují červené karty. Stejně jako Litoměřicko ale vytěžili body

Litoměřicko - Fotbalisté Brozan i Litoměřicka v ČFL slaví výhry. Sokol přežil vyloučení Tichého a slaví alespoň dva body po úspěšných penaltách, Litoměřice udolaly díky dvěma brankám Vernera Radotín 3:2.

Výpadek elektřiny zaskočil v pátek odpoledne řadu podniků i domácností

Litoměřice - Samovolně spuštěný alarm, nefunkční bankomat, nemrazící lednice, nesvítící světla… S tím vším se setkali nejméně v centru a na severozápadu Litoměřic, anebo také v Úštěku v pátek 21. září v odpoledních hodinách.  

Symbolem vinobraní v Žernosekách je obří hrozen. Takhle vznikal

Velké Žernoseky /FOTO/ – Dnes, v pátek 21. září odpoledne, začíná ve vinařské obci tradiční Žernosecké vinobraní, první den programem především pro mládež.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT