Neobvyklý anonymní e-mail dostali někteří politici v Litoměřicích těsně před Vánoci. Jeho přílohou byl podle informací Deníku rozsudek nad nováčkem v jejich řadách: Vladislavem Liškou (Naše Litoměřice), který je v zastupitelstvu od loňského listopadu. Rozsudek se týkal zpronevěry, které se Liška podle soudu dopustil mezi lety 2010 a 12.

Vladislav Liška přišel mezi komunální politiky náhradou za Zdeňku Klementovou ze stejné partaje, která odjela na dlouhodobý pracovní pobyt do zahraničí. Liška už déle působí také jako předseda kulturní komise na radnici. A zároveň jako funkcionář představenstva městské akciovky Enlitos, zabývající se energetikou.

Povodeň na Litoměřicku v pátek 5. ledna. Fotografie jsou z Velkých Žernosek, Žalhostic, Hrobců, Roudnice nad Labem, Křešic a Terezína.
OBRAZEM: Povodeň na Litoměřicku. Tak živel zaplavil města a obce

Za působení ve firmě, která má od radnice rozpočet na instalaci solárních panelů na městské objekty, dostává odměnu v desítkách tisíc korun měsíčně. Na jeho veřejném i obchodním působení není po odsouzení přinejmenším po vypršení podmínky nic nezákonného. Podle opozice má ale věc i morálně-etickou rovinu.

Dokument ze zmíněného e-mailu přináší s největší pravděpodobností rozsudek, který je také veřejně dostupný na webu brněnského Nejvyššího soudu (NS). Týká se případu, kdy se Liška dopustil zpronevěry a soud ho za to potrestal podmínkou 2,5 roku. Liška se k NS dovolával proti předchozímu pravomocnému rozsudku Městského soudu v Praze, ale neuspěl.

„Nejvyšší soud shledal, že napadené rozhodnutí ani řízení, které mu předcházelo, netrpí vytýkanými vadami. A proto dovolání obviněného jako zjevně neopodstatněné odmítl,“ shrnula na žádost Deníku postoj brněnského soudu k věci jeho mluvčí Gabriela Tomíčková.

Nový bytový dům Daliborka je před dokončením.
Nové byty v Litoměřicích: Část projektů je ve finále, jiné jsou stále na papíře

V případu šlo o to, že Vladislav Liška jako mandatář jedné pražské firmy rozprodal její elektroniku za skoro 1,5 milionu korun a peníze si nechal. K podvodnému jednání došlo mezi lety 2010 a 12. Pravomocný rozsudek padl v roce 2017.

Po osvědčení ve zkušební lhůtě 4 let má Vladislav Liška od roku 2021 opět čistý trestní rejstřík. Deník ho požádal o vyjádření k věci. Ke skutku, za který byl potrestán, se vyjadřovat nechtěl. Ale právě čistý rejstřík je podle něj argumentem, že jeho dřívější ekonomická trestná činnost není v kolizi s výkonem zastupitele. Ani neodporuje tomu, že je funkcionářem firmy dotované městem, přičemž Liška bere podle informací Deníku odměnu kolem 40 tisíc čistého měsíčně.

Předsedou představenstva městské firmy Enlitos je zastupitel za ANO Tomáš Sarnovský. Také on patří k příjemcům anonymního e-mailu s rozsudkem nad Liškou zhruba před 14 dny. Do té doby o jeho dřívější trestné činnosti nevěděl.

Pro Sarnovského je nynější čistý trestní rejstřík dostačující. „Dostál zákonným podmínkám. Z mého pohledu je ta věc tedy v pohodě. Těžko soudit nebo řešit to, co se dělo. Nebyl jsem u toho, neznám pozadí,“ řekl Sarnovský k dřívější trestné činnosti Lišky, kterého si pochvaluje jako výborného spolupracovníka.

Zástupci muslimského hnutí Ahmadíja uklízeli na Nový rok na Radobýlu a v Žalhosticích.
FOTO: Muslimové opět uklízeli na Radobýlu a v okolí. Nejen brajgl po silvestru

Anonymní e-mail dostala také Alena Rožcová, lídryně Našich Litoměřic, která působí jako první místostarostka města. „Je to pro mě nová informace, o které jsem nevěděla,“ uvedla k Liškově dřívější trestné činnosti Rožcová s tím, že se kvůli tomu chce v nejbližší době s Liškou i s dalšími členy hnutí sejít.

Podle ODS, jež byla až do posledních voleb kormidelníkem litoměřické radnice, věc ukazuje na nezkušenost a do jisté míry i nekompetentnost zástupců subjektu, který se nově dostal do zastupitelstva i do rady. Členové nynější opoziční strany na zastupitelstvech opakovaně kritizují právě Enlitos, kde Liška sedí.

„Zřizování placených pozic bylo unáhlené. Kdyby se tato informace členům zastupitelstva dostala dřív, třeba by se pak zachovali jinak,“ konstatoval zastupitel Filip Hrbek, předseda místního sdružení ODS, k rozsudku nad Liškou, o němž se dozvěděl až nyní od redaktora Deníku.

Argument, že ze zákona je Liška „čistý“, pro tohoto zastupitele není dostačující. „Jestliže v podmínce se pan Liška osvědčil, tak problém není v zákonné rovině, ale spíše v rovině morálně-etické. A každý ať si sám odpoví na otázku, jestli je v pořádku, aby ve vedení městské energetické firmy byl člověk s takovou minulostí, o které navíc dosud zcela pomlčel,“ podotkl Hrbek.

Mohlo by vás zajímat: Nové byty v Litoměřicích: Část projektů je ve finále, jiné jsou stále na papíře

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín