K události došlo po 5. hodině ráno. „Po projetí návěstidla v poloze 'stůj' jednoho z vlaků v železniční stanici Žalhostice došlo k poškození výhybky a evakuaci asi čtyřicítky osob. Tu provedla jednotka drážních hasičů,“ informovala Správa železnic na sociální síti X.

Problém způsobil stroj společnosti AŽD Praha, provozující takzvanou Švestkovou dráhu. Její představitelé se cestujícím omluvili za chybu strojvedoucího a přislíbili odškodnění. „Každému cestujícímu obou dopravců, který napíše na e-mail podpora@azd.cz a prokáže, že byl námi způsobenou mimořádnou událostí jakkoliv dotčen, bude vyplacena kompenzace ve výši 500 korun,“ zveřejnili zástupci AŽD Praha.

Vlak se v Žalhosticích dostal na obsazenou kolej a vyjel proti soupravě Českých drah. Zasáhl však automatický zabezpečovací systém. „Díky modernímu systému VNPN (Výstraha při nedovoleném projetí návěstidla), byl na oba vlaky okamžitě automaticky vyslán generální stop. Vlaky zastavily od sebe 95 metrů a nebyla tak ohrožena bezpečnost cestujících,“ uvedl dopravce.

Cestující museli mezi stanicemi Lovosice a Litoměřice horní nádraží použít v obou směrech náhradní autobusovou dopravu. Provoz na trati 114 v úseku mezi Žalhosticemi a Lovosicemi byl obnoven v 9.26 hodin.

„Na místě mimořádné události šetří příčiny a okolnosti jejího vzniku čtyři naši inspektoři,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal a potvrdil, že se pondělní příhoda obešla bez zranění i škod na majetku.

Mohlo by vás zajímat: Páru a houkání historické lokomotivy obdivovali lidé u trati do Lovosic

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín