Jablka odrůdy Golden Delicious a Gala za 44,90 korun, zelená či červená bez uvedení odrůdy za 29,90 korun. To jsou ceny za kilogram, které nabízejí některé obchodní řetězce v regionu. Jiné velké a lákavě nablýskané plody jsou i mnohem dražší. Konzument může však být u méně známých odrůd a často nevyzrálých jablek nemile překvapený z jejich chuti.

Redakce Deníku zjistila, že ceny jablek přímo u regionálních ovocnářů, kteří mají jablka uskladněná v řízené atmosféře, jsou o deset i více korun nižší.

Nejméně do konce března bude nabízet jablka v odrůdách Rubín, Golden Delicious, Šampion a Idared ve svém skladu v Soběnicích Zemědělské družstvo Liběšice. To je se svými 80 hektary sadů stále největším ovocnářem na Litoměřicku.

SLABÁ ÚRODA

„Sady nerozšiřujeme, naopak jsme 18 hektarů neobnovili. Loňská úroda byla vlivem jarního počasí špatná, jablek jsme sklidili něco přes 500 tun, což je proti předchozímu roku pouhá třetina,“ říká vedoucí ovocnářství František Kratochvíl. Ten si zajišťuje ve chladném jaru opylení za pomoci čmeláků, kteří pracují proti včelám i za studenějšího počasí.

Jan Čuda z Ploskovic vydrží se zbytkem jablek odrůdy Idared a Golden Delicious už jen do poloviny března, nyní je prodává od 18 do 20 korun.

„Mám 18 hektarů sadů, část chci letos obnovit. Nebudou to pouze jabloně, cenově totiž jablka příliš nevycházejí, chystám sortiment víc rozšířit o hrušně, meruňky a snad i broskve,“ uvedl Čuda.

Zhruba 100 tun jablek má ještě v klimatizovaných skladech Zemědělské družstvo Klapý. „Necelou polovinu tvoří odrůdy Jonagold, nabízíme ještě Bohemii, Topas či Golden Delicious. Ceny se pohybují od 20 do 27 korun. Odhaduji, že se zásobami vydržíme do konce března,“ prozradil vedoucí klapského ovocnářství Zdeněk Kroc.

Klapští hospodaří na 61 hektarech sadů, z toho je 40 hektarů jabloní. 32 hektarů mají vybavených kapénkovou závlahou, její rozšiřování je závislé na dostatku vody, které je ovšem málo. Spolu s jabloněmi pěstují hrušně, třešně a meruňky.

„Rádi bychom sady vybavili i sítěmi pro ochranu úrody před kroupami, ale na to si musíme našetřit. Loňská úroda nám v tom moc nepomohla,“ uvedl ovocnář.

SADY ZMENŠILI

Společnost KLUK Dušníky, která dříve hospodařila na Podřipsku až na 105 hektarech sadů, postupně výměru zredukovala na 35 hektarů, z toho je nyní produktivních pouze 22 hektarů. Vedle jabloní, které dominují, pěstuje tradičně broskvoně, višně a bosenské švestky.

„Nemáme skladovací kapacity, a tak veškerá produkce je po sklizni rychle prodána. Poslední jablka ze sedmi odrůd jsme expedovali v polovině listopadu,“ sdělil ovocnář Miloslav Koňas.