Když v polovině 90. let firma objekt od Martina Lobkowicze získala, měla s ním velké plány. „Moje vize byla zaměřit se na cestovní ruch, ke kterému mám blízko," uvedla Buláková. Počítala s centrem nabízejícím nejen tradiční služby pro turisty, ale třeba i výrobu místních potravin, například piva nebo sýrů.

Majitelé však za celou dobu nedokázali pro svůj projekt získat strategického partnera, který by do zničené budovy investoval. Jediné, co se podařilo, bylo zajistit dotaci z Ministerstva kultury, která zhruba z poloviny pokryla opravu střechy, jež vyšla na 12 milionů korun. „Chtěli jsme v rekonstrukci pokračovat, ale neuměla jsem sehnat peníze," řekla Buláková. Kvůli nutnému předfinancování se majitelům podle ní nepodařilo dosáhnout ani na evropské fondy.

Zámek tak dále chátral a trpěl vandalismem. Chybějí v něm dveře, téměř všechna okna jsou rozbitá, místy praskají stěny, které byly aspoň provizorně zabezpečeny ocelovými pásy.

Teď se majitelé rozhodli objekt nabídnout k prodeji, předkupní právo má stát. Pokud ho nevyužije, půjde do veřejné dražby. Vyvolávací cena má být 11,9 milionu korun. „Nemáme jinou možnost, než se pokusit zámek prodat," dodala Buláková.

Kulturní památkou se čtyřkřídlý objekt z konce 16. století zabírající 2541 metrů čtverečních zastavěné plochy stal v roce 1958. Do roku 1990 ho využívalo Zemědělské muzeum v Praze jako depozitář, od té doby je opuštěný.

Encovany nejsou jedinou památkou v Ústeckém kraji, která je na prodej. Už od loňského listopadu realitní kancelář nabízí zámek v Peruci. Britští vlastníci požadují za objekt, který je v podstatně lepším stavu než Encovany, 15 milionů korun. O jeho odkoupení projevilo zájem vedení kraje, který v něm až do roku 2011 vystavoval obrazy Emila Filly. Zastupitelstvo však návrh zamítlo.