„Nechci, aby se tam někomu stal úraz. Schody potřebují kompletní rekonstrukci, kterou bych rád provedl, ale brání mi v tom Povodí Ohře, které nechce dovolit, abych se ke schodům dostal s technikou z druhé strany řeky, odkud má vstup právě povodí,“ sdělil Čáp s tím, že přístup ke spodní části mlýnu, kde schodiště ústí, je možný právě jen z vody.

Betonové monolity nových schodů má majitel mlýna už připravené. Rekonstrukce z vrchní části dvoupatrového průchodu je však podle něj technicky příliš obtížná. „Jednotlivé díly váží 200 až 300 kilogramů a manipulace s nimi je obtížná,“ dodal Čáp.

To, že by Povodí Ohře opravám schodů bránilo, vyvrací ale mluvčí státního podniku Jan Svejkovský. „Schodiště, které využívala veřejnost k přístupu k vodě skrz budovu mlýna a které jeho majitel oplotil, může bez problémů s příslušným povolením, například k udržovacím pracím, opravit. Povodí Ohře tomu bránit nebude,“ ujistil Svejkovský a připomněl, že před dvěma lety už povodí majiteli mlýna přístup z druhé strany řeky kvůli opravě schodů povolilo.

„Zároveň s tím, ale už bez povolení, zahájil práce na obnovení elektrárny a rypadlem zasáhl do sedimentů dna pod mlýnem. Současně se zásahem do koryta narušil i funkci protipovodňového opatření města. Učinili jsme tehdy kroky, aby ze strany pana Čápa nedocházelo k nelegální stavbě a poškozování protipovodňového opatření města,“ popsal Svejkovský.

Pro tři terezínské kamarádky Janu Matouškovou, Zlatu Šímovou a Věru Býnovou jsou však komplikované spory druhořadé. Shodují se, že jim jde především o to, aby byl průchod opět otevřený. „V Terezíně se samozřejmě nacházejí i jiné přístupy k Ohři, ale toto místo u řeky je výjimečné tím, že ho mohou využívat například maminky s dětmi, neplavci nebo pohybově limitovaní lidé. Kolem poloostrova je totiž mělčina a proud tu není tak silný,“ vysvětlila Jana Matoušková. Podle Zlaty Šímové je lokalita výhodná i tím, že leží blízko centra města.

„Dál po proudu se nachází pietní místo, kde se koupat nesmí. A proti proudu asi čtyři sta metrů od mostu směrem na Bohušovice je řeka zase hluboká, takže ji využijí jen plavci,“ poznamenala Šímová.

„Na poloostrov jsem se chodila koupat už jako malá, stejně jako většina lidí z Terezína. Mně nyní vyhovuje, protože mám problémy s pohybovým aparátem a jsem neplavec,“ uzavřela výčet důvodů Věra Býnová. Všechny tři kamarádky v uplynulých dnech iniciovaly také petici za opravení a opětovné zpřístupnění schodů k Ohři. Zájemci, kteří by je chtěli podpořit, ji mohou podepsat na několika místech v Terezíně.

Jedním z možných řešení, jak poloostrov v Ohři lidem otevřít, je podle Jiřího Čápa umístit schody přes zeď o kousek dál za mlýnem. „Možná by tam byly i praktičtější, v blízkosti je i parkoviště,“ poznamenal Čáp. Chce proto jednat s městským úřadem, zda by bylo možné nápad uskutečnit.