V pátek výstaviště omládlo návštěvami školních kolektivů ze základních i středních škol, zejména z oborů se zemědělským a potravinářským zaměřením. Páteční program na veletrhu patřil časopisu Receptář a jeho kulinářské soutěži Recepty ze Zahrady Čech, letos na téma grilování.

Čtyři finálové recepty byly připravovány na elektrických grilech přímo před návštěvníky v amfiteátru. Porotu tvořili hosté Hoby magazínu Receptář Alena Zárybnická, Jana Paulová, Roman Skamene, Vladimír Šindelář a Josef Kunický zástupce firmy Fagor.

Vítězem tohoto klání se stal Jiří Vavřina ze Semčic, na 2. místě skončila Miloslava Vítková ze Smilovy Hory, 3. místo obsadila Jarmila Steinbauerová z Tábora a 4. místo získala Karin Prchlíková ze Soběslavi. Předseda komise šéfkuchař Josef Míček prozradil, že tématem příštího ročníku soutěže bude česká ryba.

Příznivci tenisu zvláště v podání celebrit a úspěšných podnikatelů měli možnost navštívit na tenisových kurtech na Střeleckém ostrově 17. ročník turnaje Zahrada Čech Open 2011, do kterého se přihlásilo 24 párů. Ve finále zvítězil pár Pavel Saix – Zdeněk Doležal dvojici Zdeněk Vrba – Tomáš Chvapil.

Sobotu, poslední den veletrhu, vyplnil doprovodný program časopis Zahrádkář, a to vyhlášením výsledků soutěže Příroda čaruje, zahrádkář zírá. Do jejího 19. ročníku zahrádkáři přihlásili 172 výpěstků, nejvíce 62, do kategorie kuriozity, 48 do kategorie Obři ve svém světě, 33 jablíček soutěžilo o křišťálové jablko.

Mimo soutěž bylo k vidění v pavilonu G také 29 vzorků českého česneku. V kategorii Obři ve svém světě zvítězily dýně sester Terezy a Alžběty Riklových ze Žitenic, 2. Místo patří krmné řepě Jaroslava Šípka z Obřic a 3. Místo paprikám Vladimíra Kučery ze Senice na Hané.

V kategorii kuriozit zvítězila cuketa Josefa Dobrovského z Dalešic, 2. místo obsadila dýně s pihou Kateřiny Mynaříkové z Cítova a 3. místo okurka - trojče Jaroslava Lutovského z Vraného nad Vltavou.

Finále soutěže O křišťálové jablko rozhodovali degustací odborníci místopředseda ČSZ Josef Ernst, šlechtitel a několikanásobný vítěz bývalé soutěže Jablko roku Josef Thoř a zástupkyně časopisu Zahrádkář Jana Loudová.

Bodové hodnocení bylo těsné, ale nakonec se vítězem stala Bohemia Karla Cibulky z Prahy, 2. místo obsadil Rubín Jiřiny Čejkové z Cerhovic, 3. místo patří odrůdě Šampion Anny Švihlíkové z Oken, 4. místo Alkmene Eduarda Gabzdyla z Rychvaldu a 5. místo Glostr 69 Josefa Horáka z Litoměřic.

Cenu Výstaviště Zahrada Čech obdržel Jaroslav Škvor z Jesenice za hrušku Williamova, Cenu časopisu Zahrádkář převzal František Kroupa z Újezdu nad Lesy za exkluzivní rajčata a Cenu návštěvníků Milena Horníková z Telce za kolekci dýní ve tvaru labutí.