Dosud ho pořádali v Českých Budějovicích, na jubileum se rozhodli přestěhovat. Organizátoři Mezinárodního pivního festivalu uspořádají jeho 33. ročník 18. až 22. dubna na litoměřickém výstavišti Zahrada Čech. Do odborné části soutěže s mezinárodním renomé, která je hlavní součástí festivalu, se přihlásilo na 250 pivovarů s 1200 vzorky piv.

Registracím dominují pivovary z Chile. „Tam je pivovarnictví velice rozvinuté, je to meka piv Jižní Ameriky,“ vysvětlil prezident festivalu Alois Srb s tím, že se na soutěž už přihlásily i pivovary z Brazílie. Nebo tři největší španělské společnosti, které zásobují především Jižní a Severní Ameriku. Soutěžit budou ale i místní piva z regionu včetně toho z biskupského pivovaru.

Stovky degustátorů čtyř certifikovaných firem budou hodnotit i piva z Arménie, Kosova nebo Kazachstánu. Chybět nejspíš budou piva z Ruska a Ukrajiny. Kromě piv, která budou zápolit o světovou pivní pečeť, se bude ochutnávat také řada ciderů. Podle pořadatelů je jejich festival největší svého druhu ve střední Evropě. A ve světě větší akce jsou už jen v San Diegu a Norimberku.

Proč se festival přesunul v „Kristových letech“ z budějovického výstaviště na to litoměřické? Organizátoři odpovídají neurčitě. „Budějovice jsou sice pivem slavné město, ale podmínky byly trochu složitější,“ řekl Srb s tím, že v přesunu do Litoměřic viděl pozitivní změnu s novým kolektivem lidí, kteří dělají výstavy s maximálním nasazením. Chce, aby se tu akce uchytila trvale.

Rozhodnutí pořadatelů na změnu si každopádně cení šéfka litoměřické Zahrady Čech a Městských kulturních zařízení (MKZ) Michaela Mokrá. „Je to pro nás ctí,“ řekla. Podobně mluví starosta Radek Löwy. „Velice tuto aktivitu vítáme, chceme stavět město nejen na kultuře a památkách, ale i na jídlu a pití,“ uvedl starosta.

Ve městě se dříve v srpnu pořádaly pivní slavnosti, ty letos v celoročním kulturním programu chybějí. Fanoušky tohoto druhu akce má podle šéfky MKZ Mokré uspokojit právě dubnový festival. Ten budou moct navštívit během dvou dní pro veřejnost a ochutnat různá piva asi z pětadvaceti podniků.

V Budějovicích si našlo cestu na veřejnou část festivalu v průměru 5-8 tisíc lidí. Jak to bude tady, se teprve ukáže. Akce se koná ve stejném termínu jako Vinařské Litoměřice, tedy 21. a 22. dubna. Podle Mokré může dojít k synergii, kdy návštěvníci města budou moct zavítat na obě akce. Příští rok se ale už nejspíš křížit nebudou.