Návrh na ukončení nájemní a licenční smlouvy se společností Zahrada Čech, nové znění zřizovací listiny MKZ a návrh na odkup obchodního závodu společnosti Zahrada Čech do vlastnictví MKZ schválili v úterý zastupitelé. Důvodem k tomuto kroku je snaha zachránit výstaviště, které negativně ovlivnila vládní opatření spojená s koronavirem, a zajistit jeho další rozvoj.

Místostarosta Litoměřic a zároveň jednatel společnosti Zahrada Čech Lukas Wünsch (Severočeši) připomněl, že výstaviště během nuceného uzavření při pandemii koronaviru nemohlo pořádat žádné výstavy ani jiné akce a ocitlo se bez příjmů. V rámci vládních podpůrných balíčků pak dosáhlo jen na kompenzace mezd zaměstnanců.

„To, že se výstavnictví vrací pod křídla města, vidím jako návrat ke kořenům, ale také jedinou možnost záchrany výstaviště ve směru k volnočasovým aktivitám,“ uvedl Wünsch.

Město za odkup obchodního závodu zaplatí podle znaleckého posudku 10 milionů korun. Následně ale EXPU CZ prodá svůj poloviční podíl ve společnosti, čímž získá zpět zhruba čtyři miliony korun.

S částkou 10 milionů však nesouhlasili někteří zastupitelé z řad opozice, kterým se zdála příliš vysoká. Petr Panaš (Zelení a Piráti) sice kvitoval, aby výstaviště provozovala výhradně městská příspěvková organizace, ale proti navržené sumě se ohradil. „V loňském roce jsme Zahradu Čech podpořili devíti miliony, když jsme ji odpustili nájemné. Kdybychom ho neprominuli, ale jen posunuli splatnost, tak určitě není obchodní závod nyní oceněn na 10 milionů. My si v podstatě svým způsobem naši pomoc kupujeme nazpátek,“ nelíbilo se Panašovi, který spolu se stranickými kolegy navrhl tři jiné varianty odkupu. Žádná z nich však neprošla.

Nad cenou za obchodní závod se pozastavovala také Lenka Simerská (Zelení a Piráti). „Stavíme cenu na základně znaleckého posudku. A můj názor je ten, že je silně nadhodnocen a jsou v něm nesrovnalosti. Pokud se chce město řídit znaleckým odhadem, měl by se zhotovit ještě jeden kvalifikovaný oponentní,“ žádala Simerská.

Vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Andrea Křížová zastupitelům vysvětlila, že součástí převáděného obchodního závodu není pouze dlouhodobý hmotný investiční majetek, jehož hodnota je 3,7 milionu, ale jde o majetek, jehož pořizovací cena byla 9,6 milionu.

„Samozřejmě účetně odepsaný za ta léta. Nicméně součástí převodu obchodního závodu je i takzvaný drobný dlouhodobý hmotný majetek. Jeho dlouhý seznam byl také podkladem pro zpracování znaleckého posudku. Pořizovací cena tohoto drobného majetku je 5,2 milionu, takže nekupujeme si pár věcí, ale poměrně slušný mobiliář, který bude nadále MKZ používat při plánovaných činnostech spojených s provozem areálu Zahrady Čech,“ sumarizovala Křížová s tím, že pod MKZ nepřechází pouze majetek, ale také zaměstnanci.

Michaela Mokrá, která MKZ vede od 1. května a zároveň působila i jako ředitelka společnosti Zahrada Čech, uvedla, že jejím cílem není zvyšovat mandatorní výdaje města určené na provoz Městských kulturních zařízení.

„Každé středisko má své kmenové zaměstnance, avšak realizační tým zajištující organizaci jednotlivých akcí probíhajících střídavě v kulturním a konferenčním centru nebo na výstavišti bude společný a flexibilní. Věříme, že se tak kultuře v Litoměřicích otevírají nové možnosti,“ řekla Mokrá.

Ve spolupráci s městem hodlá v září představit veřejnosti koncept toho, jak bude fungovat kultura i mimo výstavní sezonu ve všech zařízeních, která pod MKZ spadají.

„V příštím roce nás čeká spousta novinek a na dalších projektech se pilně pracuje,“ doplnila Mokrá. Mezi první velké akce pod taktovkou MKZ bude patřit zářijový veletrh Zahrada Čech a následně Vinobraní.

Budoucnost výstaviště řešili litoměřičtí zastupitelé v minulosti často. Společnost Zahrada Čech, v níž 50 procent vlastní společnost EXPO CZ a stejnou část město Litoměřice jako majitel areálu, začala výstaviště provozovat v roce 2013. (Do té doby ho město pronajímalo společnosti Výstavy s.r.o.).

V době, kdy se Zahrada Čech s.r.o. zakládala, do ní město Litoměřice vložilo 100 tisíc korun a společnost EXPO CZ 10 milionů korun. V lednu roku 2017 se společnost EXPO CZ rozhodla v činnosti nepokračovat. V červnu téhož roku se však Zahrada Čech s.r.o. účastnila výběrového řízení na nového provozovatele výstaviště, které vyhrála.