Podzimní svátek všech zahrádkářů a kutilů se blíží. I přes hrozbu koronaviru pořadatelé připravují tradiční litoměřický veletrh Zahrada Čech. Zájemci tu najdou nejen vše potřebné do domu, chalupy i zahrady, ale poradenství od odborníků.

Loni na nejnavštěvovanější zahradní veletrh v Česku s pěti sty prodejci a vystavovateli zavítalo zhruba 86 tisíc návštěvníků. „Věříme, že zájem o něj i přes řadu problémů bude stejný, ne-li větší. Podobné veletrhy, které Zahradě Čech v průběhu léta v Čechách předcházejí, byly totiž zrušeny, a zahrádkáři, ovocnáři, zelináři, chalupáři a milovníci přírody využijí nabízené šance a do Litoměřic se ve dnech 11. až 19. září vypraví,“ uvedl místostarosta města Lukas Wünsch.

Návštěvníci veletrhu se mohou těšit na tradiční sortiment materiálu a potřeb pro svou zahrádku, sad, chalupu či domácnost. „I přes počáteční skluz zaviněný koronavirem máme již nyní zaplněno zhruba 70 procent plochy výstaviště. Většina expozic plných ovoce, zeleniny a květin se připravuje s mottem oslav 20 let trvání Ústeckého kraje. Chybět nebudou narozeninové prvky, jako například obří dort či kniha přání v nadměrné velikosti, do které návštěvníci mohou zapsat své přání oslavenci. V doprovodném programu vystoupí oblíbení zpěváci a kapely, zkrátka nepřijdou ani příznivci dechovky,“ doplnila ředitelka výstaviště Michaela Mokrá.

Tak vypadal veletrh Zahrada Čech loni: 

a tak předloni:

Řada návštěvníků se na Zahradu Čech těší i z důvodů načerpání zkušeností a rad od odborníků. Tradiční expozici na veletrhu bude mít Český svaz včelařů (ČSV). „Připravujeme, jako už řadu let, sérii přednášek určených především začínajícím včelařům. O rady mohou požádat v pavilonu D, kde se vystřídá několik našich zkušených členů,“ upozornil předseda okresní organizace ČSV Jan Masopust.

Poradenství pro zahrádkáře připravuje v pavilonu G Český zahrádkářský svaz. „Tématem expozice v tomto pavilonu bude tentokrát pěstování tykvovitých rostlin. Nebude zde chybět přehlídka plodů přihlášených do soutěže O křišťálové jablko, největší lagenárie indické okurky a nejzajímavější vypěstované kuriozity,“ sdělil šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stanzel. Na veletrhu nebude chybět oblíbená laická kulinářská soutěž časopisu Receptář Recepty ze Zahrady Čech. Tentokrát je klání věnováno přípravě sladkých a slaných dezertů.

V Litoměřické tržnici proběhl  v sobotu Litofest, ochutnávky piva současně s farmářskými trhy.
FOTO: LitoFest nabídl přehlídku minipivovarů

Na veletrhu proběhne vyhlášení výsledků a předání certifikací úspěšným produktům ze soutěží Regionální potravina Ústeckého kraje a Potravinářský výrobek Ústeckého kraje kraje Přemysla Oráče. Návštěvníci mohou ochutnat a přispět svým hlasem k určení pořadí ve finále soutěže Zelí roku 2020 vyhlašované Zelinářskou unií Čech a Moravy.

Vstupné na veletrh se od loňska nezměnilo. Zájemci mohou vstupenky získat v předprodeji. Zvýhodněný online prodej na stránkách společnosti Zahrada Čech běží už od 1. července do 10. září, prodej v Infocentru Městského úřadu v Litoměřicích začíná od 3. srpna a končí 10. září. „Předplatné se vyplatí, například za rodinnou vstupenku lze ušetřit až 100 korun,“ vysvětlila Mokrá.

Ještě před veletrhem se areál Zahrada Čech otevře 29. srpna, kdy zde proběhne Den pro děti, rozloučení s prázdninami plné zábavy. Akce je spojena s prvním ročníkem Street Food Festivalu pro celou rodinu.