„Stávajícím včelařům doplňujeme vybavení a nové pomůcky, když je potřebují, aby se sami mohli věnovat včelaření. Ti noví si třeba nemohou dovolit koupit úly, po nikom je nezdědili," vysvětlila krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Kromě nákupu nových úlů či výměny těch zastaralých mohou chovatelé za peníze pořídit nové vybavení, jako jsou kombinézy, pomůcky pro stáčení medu a pro další péči o včely. „Celkem na odbor životního prostředí dorazilo 194 žádostí, uspělo 116. Dotaci jsme rozdělili mezi jednotlivce po celém kraji, dostanou zhruba stejnou částku," doplnila Dosedělová.

Ústecký kraj včelaře podporuje pravidelně. Dotace v minulosti poskytoval například začínajícím včelařům. Letos se rozhodl pro mimořádný příspěvek. Nejen na severu Čech, ale i jinde v republice totiž řadu včelstev ničí mor včelího plodu a roztoč varroáza.

Mor včelího plodu je bakteriální nákaza, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může zdecimovat celé včelstvo. Zárodky moru přežívají v úlech a na pomůckách až několik desítek let. V Česku se mor nesmí léčit antibiotiky jako v některých zemích. Včelstva v ohnisku nákazy se povinně likvidují. Nejčastěji se spálí spolu s úly. Před měsícem varovala Státní veterinární správa před morem včelího plodu na Děčínsku.

Nedostatek včel se podle zemědělců může už letos projevit na úrodě. Poptávka po medu roste. Na ústeckých farmářských trzích se kilogram prodává za 150 korun. Přímo od včelařů je levnější, většinou ho ale na prodej mají málo.

V příštím roce by Ústecký kraj mohl podporu chovatelů ještě rozšířit. „Zatím jsme se o tom bavili jen akademicky. Včely jsou dnes napadeny různými nemocemi, příroda by bez nich asi moc dobře nefungovala. Budeme hledat způsob, jak včelařům pomoci," slíbil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.