Stalo se tak na základě dohody o spolupráci, kterou stanice s krajem uzavřela. V budoucnu by se pomoc podobným zařízením měla řídit novými pravidly stanovenými v aktualizovaném Programu pro rozvoj eko-agro oblastí v kraji. Řekla to mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

„Částka bude rozdělena na příspěvek na investice a na provoz," uvedla Hanáčková. Investiční dotace bude podle ní moci dosáhnout až půl milionu korun ročně a provozní příspěvek až 200 tisíc korun. O dotace by vedle Falca mohla žádat i stanice při zooparku v Chomutově. Návrh rady ještě musí schválit zastupitelé.

Nová pravidla by měla platit od roku 2016. „Příští rok bychom ještě řešili na základě stávající dohody o spolupráci," dodala Hanáčková.

Záchranná stanice Falco jen na krmivo pro zvířata potřebuje kolem 350 tisíc korun ročně. Dalších asi 250 tisíc korun tvoří náklady na pohonné hmoty při výjezdech pro zvířata. Loni stanice hospodařila s rozpočtem 1,4 milionu korun, v čemž ale bylo zahrnuto i vybudování malé ošetřovny.

„Letošní rozpočet je skromnější. Stotisícový příspěvek od kraje je pro nás velice důležitý," řekla vedoucí stanice Jana Tomšovská.

Záchranná stanice Falco v Dolním Týnci

Peníze na provoz stanice získává přes Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, od sponzorů a drobných dárců. Přispívají i některá města z 15 správních obvodů v Ústeckém a ve dvou případech také v Libereckém kraji (Česká Lípa a Nový Bor), jež do působnosti stanice spadají. „S některými městy je spolupráce výborná, jiná nepřispívají vůbec," uvedla Tomšovská.

Od začátku roku stanicí prošlo přes 700 zvířat, což je stejně jako za celý loňský rok. „Letos bylo hodně mláďat, odchovali jsme spoustu rorýsů nebo jiřiček," řekla vedoucí stanice. Pobývá tam 87 trvale handicapovaných zvířat, která už nebude možné vypustit do přírody, a osm zvířat, která si už natolik zvykla na člověka, že jsou ve stanici natrvalo. Dále tam je 21 ještě nesamostatných mláďat a 25 zvířat v léčení. „Už se k nám začínají dostávat mladí ježci, kteří by venku nepřežili zimu," uvedla Tomšovská.

Někteří stálí obyvatelé stanice slouží i jako názorná pomůcka při ekologické výchově. „Jezdíme po školách, například s netopýry, které tak děti mohou poznat velice zblízka. Zároveň se dozvědí, jak jim pomáhat a chránit je," řekla Tomšovská.

Ve stanici končí různá zvířata. „Bereme všechny, nevybíráme si jen atraktivní druhy. Proto u nás najdete třeba i vrabce. Neřeklo by se, ale v přírodě jich hodně ubývá," uvedla Tomšovská. Některé druhy jsou naopak přísně chráněné. Letos ve stanici měli i postřeleného sokola stěhovavého. „Zranění bylo bohužel tak rozsáhlé, že zahynul," dodala. (