„Ze strany kraje se nic nezměnilo, ale tento rok určitě přežijeme,“ ujistil vedoucí stanice Václav Tomšovský. „Jsme zapojeni do programu podpory přírody a krajiny ministerstva životního prostředí. Z toho se nám dostaly nějaké finanční zdroje, abychom mohli stanici udržovat i nadále,“ řekl Tomšovský.

Doplnil, že jde o dlouhodobý program rezortu, o jehož prostředky žádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Ten pak získaný balík peněz rozděluje mezi jednotlivé záchranné stanice, které se o zraněná zvířata v celé zemi starají. Podle Zdeňky Nezmeškalové z ČSOP šlo pro letošní rok o 790 tisíc korun. Loni Falco dostalo 579 tisíc. „Myslím si, že hospodaří s nějakým jedním a půl milionem. Což je žalostně málo. Stanice by na to, jak má obrovské území, potřebovala nějaké tři miliony, aby mohla fungovat lidsky rozumně, aby byla adekvátně ohodnocena i lidská práce,“ prohlásila Nezmeškalová.

Dolnotýnecká stanice přijímá volně žijící zvířata téměř z celého Ústeckého kraje. „Ročně zajistí pomoc téměř tisícovce zvířat,“ vypočítal Petr Stýblo z ČSOP. Dodal, že během uplynulého čtvrtstoletí pomohla víc než 10 tisícům zvířat v nouzi a najezdila za jejich záchranou stovky tisíc kilometrů. „Mám informace, že se nedávno podobně jako ten Ústecký zachoval Karlovarský kraj, kde jsou dvě stanice,“ podotkl Stýblo.

Připomněl, že záchranné stanice sice pomáhají zvířatům, ale jejich problémy řeší lidé. Pokud stanice zaniknou, budou apely lidí muset řešit úředníci, potažmo politici.

Kraj šetří na pravidelných dotacích v různých oblastech života vzhledem k neočekávaným nákladům na osobní ochranné prostředky nebo mimořádnou injekci zdravotníkům Krajské zdravotní, zkrátka kvůli koronakrizi. „Finanční prostředky budou alokovány na řešení nouzového stavu,“ potvrdila na webu Ústeckého kraje Sylva Smutná. Škrty postihly třeba i podporu komunitního života na venkově, záchranu a obnovu drobných památek a architektury nebo regionální kulturní činnosti a prorodinné aktivity. A také volný čas, podporu talentovaných mladých sportovců, rozvoj eko-agro oblastí, zemědělství i venkovských oblastí.