„Během jarní a letní sezóny jsme měli patnáct až dvacet výjezdů denně. Nyní během zimy jsou to průměrně čtyři, takže je to trochu klidnější,“ říká Tomšovský, zatímco ve stanici staví novou voliéru pro své chráněnce. „Pokud je to v našich silách, snažíme se udělat co nejvíc takové práce svépomocí,“ doplňuje.

Každé ušetřené peníze se záchranné stanici hodí. Ať už na nutné krmivo pro zvířata, veterinární péči i pohonné hmoty do aut. V České republice funguje pod hlavičkou Národní sítě záchranných stanic dohromady 35 takových zařízení, jako je Falco. Podle ředitele Českého svazu ochránců přírody Petra Stýbla budou v příštím roce na svůj provoz potřebovat minimálně 70 milionů korun. Zhruba 17 milionů jim přispěje stát, zbytek si musí obstarat samy od dárců.

„V roce 2021 jsme poskytli pomoc více než 31 tisícům bezprostředně ohrožených živočichů. Většinu bylo možné zachránit a po uzdravení vypustit zpět do volné přírody,“ říká Stýblo s tím, že některá zvířata se kvůli trvalým následkům nemohou do přírody vrátit a zůstávají v dlouhodobé a finančně nákladné péči záchranných stanic.

Studentky Klára Miškovská, Tereza Prinzová a Andrea Kvasničková vytvořily logo a propagační materiály pro záchranou stanici Falco v Dolným Týnci.
Záchranná stanice Falco neměla logo. Vymyslely ho litoměřické studentky

Konkrétně ve Falcu se zpět do volné přírody vrací více než polovina chráněnců. Úspěšnost návratu je tu zhruba 55 procent. „Nyní máme ve stanici asi 300 zvířat, z toho máme na 150 ježků, kteří u nás přezimují. Máme tu také labutě nebo srnky sražené autem,“ popisuje osazenstvo Tomšovský.

Mezi nimi je tu od září také orel mořský. Impozantní dravec s rozpětím křídel okolo dvou metrů je největším, který se na českém území vyskytuje. O jednoho takového tu pečují už od září. Do rukou se jim dostal už značně vysílený a hubený a na nohou měl vážné popáleniny od elektrického proudu. Během podzimu se tento vzácný dravec, který v Česku patří mezi kriticky ohrožené druhy, dal ve Falcu natolik do kupy, že se může připravovat na návrat do volné přírody.

Některé záchranné stanice pořádají před Vánocemi i charitativní akce pro veřejnost. Například liberecká stanice umožní lidem, kteří přinesou zvířatům dárek, pověsit si na připravený stromek ozdobu se svým jménem. Falco však veřejnou akci nechystá.

Záchranná stanice Falco na Litoměřicku
Falco zachránilo labutě z Chlumce. Stanice je nepostradatelná, přesto živoří

„O chod stanice se staráme pouze ve třech lidech, takže času nám příliš nezbývá. Navíc zraněná zvířata, která tu máme, potřebují pro úspěšnou léčbu hlavně klid,“ vysvětluje Tomšovský s tím, že stres pro zvířata ve stanici představují i silvestrovské oslavy doplněné rachejtlemi. „Stačí, aby někdo na konci vesnice odpálil ohňostroj a je poprask. Zvířata se bojí a ve stresu narazí do pletiva a zraní se,“ líčí zkušenosti z předešlých let Tomšovský.

I tak ale Falco, kterému na provoz přispívá ústředí i některá města v regionu a Ústecký kraj, mohou zájemci darem podpořit. Naposledy tak učinila například Základní škola Boženy Němcové v Litoměřicích, která formou charitativní aukce žákovských výrobků pro dvě neziskové organizace vybrala přibližně 30 tisíc korun.

Podpořit činnost záchranných stanic můžete prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi. Peníze můžete zasílat na číslo sbírkového účtu: 33553322/0800. Pokud chcete záchranné stanice podpořit jednorázově, pošlete dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS ZVIREVNOUZI 30 (60,90). Jednou textovou zprávou tak můžete poslat 30, 60 nebo 90 korun. Chcete-li udělat radost i svým blízkým, zakupte pro ně dárcovský certifikát. Více informací na webu www.zvirevnouzi.cz a facebookových stránkách Zvíře v nouzi.