„Jednou jsem u školy našla poraněného netopýra a odvezla ho do Falca. Tak jsem poznala vedoucího pana Tomšovského a jeho záchranou stanici. Na rozloučenou mi dal nějaké propagační materiály a já si všimla, že na letácích má jen obyčejně napsán název a není tam žádné logo. Nabídla jsem mu, jestli by s námi nechtěl nějakým způsobem spolupracovat. A on shodou okolností, aniž bych mu to podsouvala, sám řekl, že by chtěl nové logo,“ vrací se o několik měsíců nazpět Ledvinová.

Oslovila proto tři studentky druhého ročníku Grafického designu, o kterých věděla, že jsou šikovné a mají vřelý vztah ke zvířatům. Dívkám Kláře Miškovské, Tereze Prinzové a Andree Kvasničkové se nápad na tvorbu loga pro záchranou stanici zalíbil a ve svém volnu během distanční výuky začaly na projektu loni na podzim pracovat. Také on-line.

„Scházeli jsme se přes platformu Teams po vyučování. Prvním krokem bylo vymyslet podobu samotného loga. Když jsme navrhli první, neprošlo schvalovacím procesem zástupců organizace Zvíře v nouzi, která všechny záchranné stanice zastřešuje, a vrátili nám ho. A tak jsme museli začít znova,“ popisuje nelehký začátek Ledvinová s tím, že už tato situace, kdy vše nemusí vyjít hned napoprvé, byla pro dívky ohromnou zkušeností.

Klára Miškovská poté navrhla logo v podobě kavky s obvazem. To už se hodnotitelům líbilo více než první návrh, kde byl zobrazený člověk se sokolem, což mělo odkazovat na samotný název Falco, který v latině znamená právě sokol.

„Původně jsme měly asi pět návrhů. Každá jsme udělaly jedno až dvě zvířata a nakonec vyhrála kavka. Zvolily jsme si i různé zpracování. Zatímco já jsem kreslila nejdřív na papír a pak kresbu převedla do digitální podoby, Tereza tvořila jen digitálně a Andrea na papír,“ popisuje studentka Klára Miškovská, jež vytvořila ještě lišku, která společně se sovou a veverkou Terezy Prinzové a kolouškem Andrey Kvasničkové zdobí reklamní předměty v podobě vizitek, omalovánek a látkových tašek. Každá si také potiskla tričko se svým návrhem zvířete.

Děvčata mohla na vlastní výrobě propagačních materiálů pracovat přímo ve škole, kde mají k dispozici sublimační tiskárnu. „Škola jim to nakonec uznala jako praxi, protože jinde ve firmách se letos kvůli covidu ani nedala sehnat. Nicméně na tomto projektu si odžily to, co by se jim na praxi ve firmě ani nepodařilo. Tam by je těžko někdo pustil k výrobě loga pro nějakého klienta,“ poukazuje Ledvinová a dodává, že stanici Falco chtějí se studenty podporovat různými způsoby i nadále.

Václav Tomšovský si nezištné pomoci studentek velmi váží. „Je to úžasné. Jen více takových lidí,“ přeje si.

Záchranná stanice se sídlem v Dolním Týnci se kromě pomoci zraněným zvířatům nebo opuštěným mláďatům snaží ve volných chvílích, kterých není mnoho, věnovat také vzdělávacím aktivitám pro děti. „Zaměřujeme se na osvětu a ekologickou výuku pro první stupně základních škol a pro mateřské školy. První jsme už po covidové pauze v uplynulých dnech stihli,“ říká Tomšovský.

Falco působí ve správních obvodech měst Bílina, Česká Lípa, Děčín, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Nový Bor, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf a Žatec. Ročně její pracovníci najezdí tisíce kilometrů a pomohou zhruba tisícovce živočichů. V současné době se jedná především o osiřelá mláďata.