„Základem jsou čisté ruce a pořádek v kuchyni, a myslet na bezpečnost práce,“ uvedl Kšána předtím, než začal studenty seznamovat s jednotlivými částmi prasete. Zároveň přiznal, že jednou na ocelovou rukavici zapomněl a povedlo se mu proříznout si prst takovým způsobem, že v něm ztratil cit.

Pro mnohé studenty šlo o první praktické seznámení s porcováním celé prasečí půlky. „Zabít bych ho nedokázal, ale jakmile je zvíře mrtvé, tak porcování mi už problém nedělá,“ zhodnotil situaci student prvního ročníku oboru kuchař-číšník Dominik Nový. „I pro mě to byla první zkušenost s porcováním. Sice doma zvířata máme, ale jak je mám ráda, tak jsem se zabijačky ani porcování neúčastnila,“ přiznala se budoucí kuchařka Karolína Šmejkalová.

Turpan hnědý je vzácný druh severské kachny. Ilustrační foto
VIDEO: V Roudnici se objevil vzácný pták. Turpana zastihli pod mostem

„Nejedná se o běžnou součást výuky, ale snažíme se žákům nabídnout co největší profesionály z praxe a František Kšána je nejen výborný řezník, ale dokáže svůj obor přiblížit velmi atraktivní formou,“ vysvětlila ředitelka Helena Všetečková důvod, proč pozvala zrovna řezníka Kšánu. Jako „vlastnoručně“ zabijačkové jídlo všichni ochutnali prasečí mozeček s vejcem. Hlavní zabijačkové pochoutky čekaly až pozdější odpoledne, kdy do školy přišli ochutnat výtvory svých dětí i jejich rodiče.