ČTK to řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem Jana Moravcová. V areálu se našlo několik set tun chemikálií. Výši pokuty, kterou inspekce udělila původnímu nájemci, ředitelka neuvedla.

„S ohledem na to, že platí lhůta pro odvolání, nemohu podrobnosti sdělit," řekla Moravcová.

V areálu působila firma Aniveg, která je v insolvenci. Vymáhání pokuty proto bude podle ředitelky zřejmě obtížné. Pokutu dostala společnost za nedodržování podmínek vydaných pro působení firmy (integrovaného povolení).

Dvě správní řízení vede ČIŽP proti současnému vlastníkovi, jímž je společnost Wowitra.

Správní řízení souvisí se zákonem o odpadech a zákonem o vodách. „Předpokládáme ukončení věci v krátké době," doplnila Moravcová. Wowitra se v minulosti bránila tím, že při nákupu o chemikáliích nevěděla.

Podle ČIŽP se v areálu našly tuny rizikových laboratorních chemikálií a další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi, také malé množství radioaktivních látek. Měření v areálu loni v říjnu ukázala, že někdejší laboratoř ani studna podzemních vod nebyly kontaminovány radioaktivními látkami.

Přítomnost nebezpečných látek v centru řeší lovosická radnice, která schválila peníze na prvotní práce v souvislosti s nálezem. O pomoc Lovosice už požádaly Ústecký kraj. Krajský úřad přezkoumává integrované povolení pro areál olejárny. O finanční pomoc na vytvoření analýzy rizik v areálu bývalé Setuzy žádají Lovosice Státní fond životního prostředí.