Stovky závodníků na horských kolech vyjedou v neděli dopoledne po kočičích hlavách do kopečků. Na trase třetího ročníku závodu čekají cyklisty panoramatické výhledy. Projedou se kolem dobytka na pastvinách, housky s nutelou popadnou na občerstvovacích stanicích, které v chráněné krajinné oblasti vyrostou přes noc.

„Je to dobrá akce, pořadatelé se snaží,“ hodnotí cyklista Martin Ciprián z Ústí nad Labem, který se účastnil předchozích dvou ročníků. „Není to nic lehkého. Trasa vede převážně terénem, asfaltu je tam málo,“ dodává.

Cyklomaraton ovlivní autodopravu. „Pořadatelé závodu si zajistili uzavírku Mírového náměstí,“ uvádí Josef Landa z odboru dopravy a silničního hospodářství města. Řidiči budou muset náměstí objet, od sobotních do nedělních 19 hodin zde bude platit zákaz parkování. Na ulicích, kudy cyklisté pojedou, žádné zvláštní opatření kromě zákazu parkování nebude.

Pořadatelům povolila výjimku ze zákazu stanoveného zákonem o ochraně přírody a krajiny Správa CHKO České středohoří. „Stanovili jsme podmínky, které mají eliminovat dopad závodu na přírodní prostředí. Například vyloučení jízd mimo cesty, povinnost po skončení odstranit veškeré značení, úklid kontrolních bodů a vzniklého odpadu,“ říká ředitel správy Petr Kříž. Předchozí dva ročníky závodu podle něj proběhly bez problémů.

Cyklisty čeká trasa dlouhá 66 kilometrů. Neminou Radobýl, Plešivec, Varhošť, Dlouhý vrch ani Kočku. Ze stovky účastníků závod loni nejrychleji zajel Kristián Hynek, a to v čase 2 hodiny a 45 minut. Méně náročná trasa měří 44 kilometrů. Závodníky povede ve směru na Roudnici nad Labem i kolem ploskovického zámku. Hlavně pro děti je připravený osmikilometrový závod. „Ty nejmenší mohou jet v cyklosedačkách svých rodičů,“ podotýká ředitel závodu Lukáš Harvánek.

Na závod se zatím přihlásilo 330 lidí. Kdo se nezaregistroval on-line, může se přihlásit na místě před závodem.

Jaroslav Balvín