Po srpnových spekulacích, zda se po místostarostovi Liboru Světovi (SpR) zastupitelstvo zbaví také starosty Vladimíra Urbana (SpR) nastal nečekaný zvrat.

Zastupitelstvo odvolalo dosavadního druhého místostarostu Michala Cihlu (ODS) a do uvolněných funkcí dosadilo Zdeňka Kubínka (ODS) a Pavla Šrytra (ČSSD).

Cihla byl odvolán těsnými jedenácti hlasy. Stejně tak byl zvolen jeho nástupce.  „Omlouvám se za sociální demokracii a za to, že kolega Šrytr přeběhl na druhou stranu," komentoval Šrytrovu změnu politického názoru Vladimír Vlk (ČSSD) a dodal: „I mně byla nabídnutá funkce místostarosty. Byla však pravděpodobně stejně jako u kolegy podmíněná tím, že zvednu ruku proti místostarostovi Cihlovi." Na dotaz Deníku zároveň dodal, že na jednání stranického kolegy  ČSSD ve čtvrtek upozornil.

Bez podpory Šrytra by zastupitelstvo na potřebný počet hlasů nedosáhlo.

Koalice:
SpR– 5, KSČM – 3, ODS – 2, ČSSD – 1. Celkem 11 hlasů

Opozice:
Roudničané – 3, TOP-STAR – 2, UpR – 2, ODS – 1, ČSSD – 1, Severočeši – 1. Celkem 10 hlasů

„Já jsem lídr kandidátky a hlavním bodem programu je boj s korupcí. Tak činím již tři a půl roku. Řídím se slibem zastupitele," bránil se Pavel Šrytr.

„Nelíbí se mi, že se zde volí místostarosta, který ve své funkci vidí rok a půl měsíčního platu místostarosty," poznamenal na jeho adresu  zastupitel Milan Děžinský (TOP-STAR). „To je ubohé," reagovala na poznámku jedna z přísedících občanek. „Ne, to je  pravdivé," odvětila jiná.

Druhým místostarostou se stal Zdeněk Kubínek, který také hlasoval pro odvolání svého stranického kolegy Cihly. Dnes již bývalý místostarosta Cihla Kubínkovi připomněl závěr pondělní oblastní rady ODS, kde podle jeho slov jasně zaznělo, že se nebude hlasovat pro jeho odvolání ani pro odvolání starosty Vladimíra Urbana a dodal: „Co se týče nominace pana Kubínka, tak to nikde nezaznělo. Je to jakási improvizace. Odvolání ze strany pana Kubínka nebylo dáno jakýmkoliv usnesením. Oblastní rada ODS toto neschválila."

Poznámka šéfredaktora Michala Závady:

Podivné zvraty? Normální…

Podivné politické zvraty nejsou pro Roudnici výjimečné. Možná pro ni začínají být i typické. Vzpomeňme například na 19.12. 2008. Tehdy došlo k „revoluci" –  Zdeňka Kubínka jako starostu vystřídal jeho stranický kolega Josef Bakeš, současně se rozpadla i koalice  ODS, ČSSD, KSČM. Vznikla nová: ODS (později TOP09) + SpR+UpR. Za SpR se do křesla místostarosty tehdy dostal Vladimír Urban. Nyní jsme svědky toho, že tehdy kritizovaný Kubínek bude dělat zástupce Urbanovi, který byl součástí koalice jež odstranila „kubínkův tým". Je to složité? Je. Zdá se, že v roudnické politice rozhodují především momentální osobní sympatie zastupitelů a vnitrostranické půtky.