Nejkritičtější úsek mezi kruhovými objezdy v Lovosicích u Průmyslové ulice je už od zimy plný obřích výtluků.

Řidiči, kteří tu jezdí, si ničí podvozky svých automobilů. Místo je navíc pastí pro ty, kteří o dírách na vozovce neví a při větší rychlosti, pokud tu jedou poprvé, v nich mohou „zahučet“. O to víc zarážející vzhledem k tomu, že silnice plní účel objízdné trasy kvůli stále nedostavěné dálnici D8.

„Víme o tom a chystáme se výtluky opravit,“ sdělila na dotaz Deníku Nina Ledvinová z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic. „V tomto úseku silnice I/30 Lovosice – Ústí nad Labem proběhne v průběhu dvou týdnů kompletní oprava vozovky. Bodově se zde bude odfrézovávat povrch a pokládat nový koberec.“

Komplikovaná dopravní situace v daném úseku má trvat do zimy, po zprovoznění dalšího úseku D8 až nad Bílinku se očekává menší provoz. Auta mířící do Teplic už by komplikovaně nesjížděla v Lovosicích, ale až na mimoúrovňové křižovatce před Vchynicemi. To samé platí i v opačném směru. Úsek by tak měl být zatížen jen dopravou ve směru z a na Ústí nad Labem.

Pomoci totiž má most u Vchynic ležící na tříkilometrovém úseku, který se připravuje k otevření. Podle ekologů z Dětí Země jeho kolaudaci nyní už nic nebrání, avšak stále vedou spor o návaznou křižovatku u Bílinky.

Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové je ale ústupek ekologů jen formální. „Pokud by chtěli pomoci dostavbě D8, jak uvádějí, zřejmě by pak nepodávali odvolání proti stavebnímu povolení, které je pro zprovoznění úseku zásadní,“ řekla ČTK.

O podobu dálnice přes České středohoří se přou státní instituce s ekology skoro dvě dekády. V současnosti mezi sebou vedou 15 až 20 žalob.

„Na jaře letošního roku jsme podali na lovosický stavební úřad žádost o sloučené územní rozhodnutí a stavební povolení. To by mělo být koncem srpna začátkem září vydané,“ řekla Ledvinová z ŘSD.

„Ve chvíli, kdy nabude právní moci, můžeme se pustit do všech zbývajících prací na dostavbě D8, ke které potřebujeme ještě 35 měsíců. Při urychlení prací a vhodných klimatických podmínkách je možné, že postačí i jen 30 měsíců.“

Do té doby bude současná objízdná trasa v Lovosicích stále funkční.