Máte spočítáno, kolik návštěvníků se přišlo podívat na loňský seriál?
Naše společnost Výstavy spol. s r.o. loni uspořádala nebo byla spolupořadatelem osmi tradičních akcí, z nichž polovina měla nadregionální charakter, a tak byli mezi téměř 170 tisíci návštěvníky lidé a obchodní partneři nejen z Čech, ale též z Moravy a z některých sousedních zemí. Dá se říci, že návštěvnost kopíruje stav roku 2008, a to v době, kdy na Česko už dolehla hospodářská krize a začalo se šetřit na všech úsecích.

Našli jste přesto mezi akcemi slabší místo?
Proti jiným rokům byla slabší návštěvnost pouze u výstavy Můj dům, můj hrad. Pokles u tohoto druhu veletrhů však zaznamenala většina veletržních společností. U nás kupodivu nedošlo k úbytku vystavovatelů, ale objednávali si menší plochy. Prostě šetřili.

Dělali jste si průzkum spokojenosti mezi návštěvníky a vystavovateli?
Po dvou letech jsme k němu opět přistoupili, abychom postihli větší počet respondentů. Nezaznamenali jsme větší kritické připomínky, většina z nich měla spíše technický charakter. Méně kritiky bylo proti minulosti na dopravní situaci a parkování poblíž výstaviště. Lidé už pochopili, že se s tím při tak hustém provozu nedalo nic dělat. Otevření druhého mostu přes Labe dá možnost vedení dopravy k výstavišti i jinými směry. Odborníci si s tím určitě poradí.

Letos je kalendář o dvě akce bohatší?
Jsou to červnové výstavy, u kterých nejsme hlavním pořadatelem. Po roce si na výstavišti opět dají dostaveníčko požárníci, jak profesionálové, tak především členové Sborů dobrovolných hasičů z celé ČR při Hasičských slavnostech Litoměřice 2010. Poslední červnový víkend se u nás uskuteční v premiéře Evropské setkání historických autobusů.

Většina renomovaných výstavních společností své akce doprovází soutěžemi a ukázkami, aby návštěvníky víc upoutaly. Zahrada Čech mezi ně patřila, budete v těchto trendech pokračovat?
Určitě je to jeden ze způsobů, jak návštěvníky nejen zaujmout, ale také jim rozšířit obzor vzdělanosti a tvůrčích schopností. Na Tržnici proběhne už tradiční regionální kolo soutěže učňů stavebních oborů, při stavební výstavě soutěž učňů oboru instalatér. Akci Můj dům, můj hrad chceme s partnery obohatit o informace z oboru využití solární energie nejen pro rodinné domy, ale i k zajištění úspor energie u zařízení spravovaných samosprávou. Motoristická výstava Tempo, která oslaví 20. výročí, bude v mnohem větším rozsahu zaměřena na předvádění a soutěže RC modelů. Své místo zde bude mít opět Mezinárodní sraz historických vozidel. Oblíbený doprovodný program především pro zahrádkáře bude mít podzimní Zahrada Čech. Milovníci zvířat se mohou těšit na květnovou Mezinárodní výstavu psů všech plemen a na říjnovou Českou výstavu drobného hospodářského zvířectva, která v loňském roce zaznamenala výraznou změnu právě v doprovodném programu, jenž oslovuje celou rodinu.

Pozná letošní návštěvník některé změny v areálu?
Každý rok, podle finančních možností, realizujeme některá vylepšení. Týkalo se to především příjezdových cest k areálu a úpravy parkoviště v bývalých kasárnách, které nám může závidět nejedno výstaviště, a návštěvníci si této služby velmi cení. Ti se k nám vracejí i proto, že se jim stále zelený a v sezóně rozkvetlý areál líbí. To však vyžaduje provádění pravidelného úklidu a údržby pavilonů a zajištění sadovnických prací.