Město společně s krajem totiž dále pokročilo s výkupem a směnou pozemků potřebných pro stavbu klíčové části městského obchvatu, který má za úkol odvést tisíce aut, která se denodenně „protahují“ centrem města a Špindlerovou třídou.

„Proces vyzískávání pozemků nezbytných ke stavbě roudnického obchvatu stále probíhá. Město Roudnice nad Labem se aktivně snaží Ústeckému kraji se směnami pozemků pomáhat, a daří se mu to úspěšně,“ nastínil Tomáš Pokorný, mediální zástupce města Roudnice nad Labem.

Datum, kdy dojde k samotnému zahájení stavby, zatím není jasné. „Odhaduji, že první kopnutí na stavbě by mohlo být uskutečněno v roce 2011,“ sdělil před časem Luboš Matek, místostarosta Roudnice nad Labem.

Veškeré přípravy stavby pokračují podle stanoveného harmonogramu. Ústecký kraj jakožto investor již vypsal výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace ke stavebnímu povolení.

To by stavba mohla získat na konci letošního roku, případně v první polovině roku 2010. Město Roudnice se před časem zavázalo, že se bude aktivně podílet na procesu získávání potřebných pozemků pod budoucí stavbou, aby i po majetkové stránce bylo vše co nejdříve připraveno k zahájení výstavby obchvatu.
Pro stavbu 2,9 kilometru dlouhé silnice je totiž potřeba 133 pozemků, což představuje dohodu se 113 majiteli.

Řada pozemků složí v současné době jako zahrádky, ty město postupně vykupuje, nebo směňuje. V případě několika pozemků mají však Roudničtí potíže s majiteli, kteří žijí mimo Českou republiku.

Hlavním důvodem pro stavbu je objem dopravy, která denně projíždí centrem Roudnice. Poslední měření ukázala, že centrem denně projede šestnáct tisíc automobilů. Od této zátěže má pomoci právě chybějící část obchvatu.

Tři mosty, tři křižovatky

Nepůjde o nijak jednoduchou stavbu. „Nová komunikace by měla zahrnovat kromě 2,9 kilometrů silnice také tři mosty, tři křižovatky a patnáct přeložek,“ přiblížil Martin Höfler, obchodní ředitel společnosti Pudis, která se stará o projektovou část celé stavby.

Poslední odhady: 300 milionů

Odhadovaná cena za dílo se v současné době pohybuje okolo tří set milionů korun. Peníze by měly být použity z pokladny kraje, jakožto investora stavby.

Jak ale před časem upozornil Jindřich Šimák, vedoucí majetkového odboru Krajského úřadu Ústeckého kraje, kraj bude snažit pro tuto stavbu získat „evropské peníze“.

Pomoci mohou peníze z unie

„Vedení kraje tento projekt podporuje. Budeme se snažit získat evropskou dotaci. Je tedy možné, že realizace bude v dřívějším termínu,“ uvedl Jindřich Šimák. Podání žádosti o dotaci je však podmíněno také vlastnictvím potřebných pozemků.

Priorita: obstarání pozemků

Právě výkup či směnu pozemů vidí jako prioritu město Roudnice. Již několik měsíců řeší zdejší zastupitelé téměř na každém svém jednání další a další pozemky z celkových 133.