Karle Moravcové bylo devatenáct let, když po druhé světové válce na zámku Lojovice ve středních Čechách pečovala o osiřelé židovské děti z koncentračních táborů, převážně z Terezína. Později se starala také o německé děti přesouvané z internačních táborů.

„Naším úkolem bylo, aby se děti měly hezky a snáz se vzpamatovaly z válečných útrap. Tak si celé dny hrály na zahradě, četly a jedly. Já jsem v Lojovicích měla deset dětí a starala jsem se o ně sama,“ vzpomínala na týdny krátce po skončení války Karla Moravcová pro sbírku Paměť národa. Tu zaštituje nezisková organizace Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století.

Právě i příběh Karly Moravcové je součástí aktuální výstavy na Mírovém náměstí v Litoměřicích, kterou připravila severočeská pobočka Paměti národa. Na velkoformátových panelech je zaznamenáno deset osobních příběhů pamětníků z Ústeckého kraje. Jedná se o výrazné momenty 20. století, předválečné, válečné, příběhy z roku 1948, padesátých let i sametové revoluce.

Tradiční jarmark v Úštěku.
Pohádky, řemesla i výstava. Úštěcký jarmark nabídne prvorepublikovou zábavu

Dnes 95letá Karla Moravcová žije v Lovosicích. Předtím, než tam v roce 1964 i svým manželem Antonínem Moravcem, který po válce rovněž židovským dětem pomáhal, přesídlila, působili oba jako pedagogové v Třebívlicích.

Na úterní vernisáži litoměřické výstavy ji zastoupila dcera Stanislava Derflová. „O činnosti našich rodičů po válce jsme věděli. Tatínek bohužel už před 20 lety zemřel. Oba ale odvedli velký kus práce,“ poznamenala.

Další z panelů patří také Zdeňku Bártovi. Evangelický farář, disident a později také politik poukázal, že důležité momenty je potřeba si stále připomínat. „Kdo nezná svojí historii, je nucen ji opakovat a často ještě v tom horším, než to bylo,“ uvedl.

Ředitelka pobočky Paměti národa pro Severní Čechy Michaela Pavlátová přiblížila, že na výstavě jsou zaznamenány vzpomínky pamětníků z Litoměřicka, ale také z Teplic, Ústí nad Labem a Děčína, a na Mírovém náměstí v Litoměřicích setrvá do 16. listopadu.