Hoštka

Hoštka - ilustrační foto.Hoštka – V městečku, kde při minulých volbách suverénně zvítězila KSČM a mohla se sdružením Sport a zdraví a s osmi mandáty sestavit většinovou koalici, došlo tentokrát k obratu.

Hoštka totiž byla jediným městem, kde klesl počet kandidátek z pěti na čtyři. Spojením několika bývalých subjektů získalo nové sdružení Společně pro budoucnost (32,68 %) větší sílu a obdrželo o zhruba dvě procenta víc hlasů než KSČM, oba subjekty tak mají stejný počet  mandátů.

Vítězné sdružení už před volbami nastínilo, s kým hodlá v případě úspěchu spolupracovat. „Cením si volebního vítězství. Je to současně satisfakce pro  bývalou starostku Annu Podpěrovou, která se v minulých volbách nedostala do zastupitelstva a postoupila až jako náhradnice. Nyní ji lidé opět dali hlasy. Z toho mám velkou radost, protože ona se zasloužila o obec velmi  významně. Volby v Hoštce byly napínavé. My spolupracuje  s Hnutím pro harmonický rozvoj obcí a měst. Za základ úspěchu považuji sestavení zajímavé kandidátky, ve které byli nejen zkušení starší lidé, ale i mladí podnikatelé, manažeři nebo i dvě učitelky. Spojení s tímto hnutím máme nyní v zastupitelstvu mírnou většinu," sdělil kandidát na starostu Milan Konfršt.

„Myslím si, že volby u nás proběhly klidně. Jak jsem je sledoval, polovina voličů dávala přednost politickým stranám, druhá polovina spíše osobnostem. Výsledek 8 : 7, bohužel v náš neprospěch, tomu odpovídá. Nezbývá mně, než vítězům pogratulovat a popřát hodně úspěchů. Mají na co navazovat, nám spolu se sdružením Sport, zdraví a prosperita v tuto chvíli nezbývá nic jiného než přejít do opozice," uvedl lídr KSČM a odstupující starosta Ivo Perna.

Zastupitelé:Společně pro budoucnost: Milan Konfršt, Jiřina Bláhová, Anna Podpěrová, Zdeněk Voldřich, Martin Španko;
KSČM: Ivo Perna, Josef Šenfled, Zdeněk Buřil, Anna Kučeráková, Vlastimil Valeš;
Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst: Radovan Riegl, Milan Chvalina, Irena Nádvorníková;
Pro sport, zdraví a prosperitu: Tomáš Perna, Vladimír Drož


Terezín

Památník Terezín.Terezín – Zatím co v roce 2010 usilovalo v Terezíně o místo v zastupitelstvu šest stran a sdružení, letos jich bylo už deset. To mělo vliv na konečné rozdělení mandátů, strany se o ně podělily rovnoměrněji, což může výrazně komplikovat sestavení koalice.

Hned napoprvé uspělo sdružení Pro obce a Terezín, které získalo dva mandáty. Stejně úspěšní byli dva další nováčci se dvěma mandáty ANO 2011 a Naděje pro Terezín. Naopak o jeden mandát přišly Ženy Terezínska a o dva KSČM, která v roce 2010 byla v Terezíně nejúspěšnější stranou, a ODS, jež byla druhou nejúspěšnější stranou. Dva mandáty získal čtvrtý nováček ČSSD. V zastupitelstvu bude mít ještě místo  Změna pro Terezín, sdružení Pro rozvoj Terezína  a SNK Evropští demokraté.

„Z pozice našeho sdružení vyjadřuji upřímnou radost z vítězství. Nás všechny neskutečně těší zájem a podpora našich voličů. Děkujeme jim především za důvěru, která nás k vítězství vynesla. Našimi partnery v koalici bude Naděje pro Terezín a Změna pro Terezín, k dalším jednáním zatím nedošlo," uvedl lídr vítězné strany Zdeněk Rous.

Porážku vzal sportovně lídr KSČM Oldřich Körber. „Ztráta dvou mandátů mrzí, ale co je důležitější, že v zastupitelstvu budou lidé, kteří mají chuť navázat na práci, kterou odstupující zastupitelstvo vykonalo. Terezín je specifické město s řadou problémů, které je třeba řešit postupně. Musíme být realisté a nestavět si program na vratkých základech," uvedl Körber.

Zastupitelé:Pro obec a Terezín: Zdeněk Rous, Jiřina Prokopcová;
ANO 2011: Daniel Trapani, Martin Pala;
Ženy Terezínska: Hana Rožcová, Jana Letafková,
Naděje pro Terezín: Bohumil Krajča, Vladimír Čech;
ČSSD: Petra Mrázek, Roman Vítek;
KSČM: Oldřich Körber;
Změna pro Terezín: Jiří Smutný;
Pro rozvoj Terezína: Vít Bureš;
ODS: Libor Beránek;
SNK Evropští demokraté: Miloslav Nekolný


Libochovice

LibochoviceLibochovice – V Libochovicích si v letošních volbách vedl jednoznačně nejlépe bývalý starosta Jaroslav Beneš se Stranou zelených (29,87 % hlasů). Po něm hnutí TOP 09 a nezávislí zastoupené současnou starostkou Janou Holou (23,57 %) a Unie pro sport a zdraví v čele s Jindřichem Vinklerem (22,94 %). Zelení získají v novém zastupitelstvu pět křesel, TOPka čtyři, Unie tři. Dva mandáty připadnou ČSSD vedené Alenou Křtěnovou. Z komunistů se do současného zastupitelstva probojoval jen lídr Antonín Švihnos.

„S výsledky jsem spokojený. Lidé nejspíš ocenili ta tři volební období, kdy jsem v obci starostoval. Volali mi a podporovali nás," řekl lídr vítězné Strany zelených Jaroslav Beneš. Na křeslo starosty by prý znovu rád zasedl. „Jiné koníčky nemám, stále působím v zastupitelstvu, jsem ochotný tomu věnovat čas. O koalici jsme ovšem ještě nejednali, znovu si musím projít programy zvolených hnutí. Chceme tomu dát čas. Počkáme den, dva. Třeba se někdo ozve sám," doplnil Beneš.

Beneš ve volbách zvítězil i před čtyřmi lety. Jeho osoba na post starosty ovšem byla ze strany opozice i některých členů koalice neprůchodná. Do čela města se tak nakonec dostala jeho stranická kolegyně Jana Holá.

Ta do letošních voleb už sestavila vlastní kandidátku, a to pod hlavičkou TOP 09 a nezávislí. Také Holá by v čele města ráda pokračovala.

„Máme rozjetých  spoustu akcí, včetně dotací. Naposledy jsme ještě zažádali u ROP Severozápad. Řekněme, že bych u toho ráda byla," sdělila Jana Holá. Výsledek voleb ji překvapil. „Naše kampaň asi byla mírná," přemýšlela. Koaliční jednání podle jejích slov budou následovat.

Zastupitelé:Strana zelených – Jaroslav Beneš, Barbara Bláhová, Václav Zeman, Vojtěch Stránský, Martin Douša;
TOP 09 a nezávislí – Jana Holá, Miroslav Zůna, Jan Ryšavý, Milena Ryšavá;
Unie pro sport a zdraví – Jan Fictum, Jana Bušková, Blanka Stará;
ČSSD – Alena Křtěnová, Jiří Leník;
KSČM – Antonín Švihnos


Bohušovice nad Ohří

Starosta Bohušovic nad Ohří Ivo Hynl.Bohušovice n. O. – Bohušovický starosta Ivo Hynl (na snímku) dokázal obhájit svůj post, když jeho sdružení nezávislých kandidátů získalo ve volbách více než polovinu všech odevzdaných hlasů (56,02 %). V zastupitelstvu města tak bude mít vítězné sdružení celkem devět mandátů. Ostatní strany po dvou. Patří mezi ně ČSSD, KSČM a SNK Evropští demokraté.

Starostu Hynla takto jednoznačné vítězství překvapilo. Jím vedené sdružení má v současném zastupitelstvu šest křesel, povýší na devět. „Čekali jsme zase kolem těch šesti mandátů. Devět nás skutečně překvapilo," netajil svou spokojenost s výsledkem voleb v obci Ivo Hynl.

Žádná dlouhá vyjednávání o koalici, která bude na bohušovické radnici v příštích čtyřech letech vládnout, zvolené zastupitele prý nečekají.

„Vždy jsme spolupracovali s lidmi z uskupení SNK Evropští demokrati a tak to i zůstane," prozradil nynější starosta.

Co se týče počtu hlasů, lídra sdružení nezávislých kandidátů Hynla v obci těsně trumfl jen jeho stranický kolega, učitel Ivan Kožíšek. Ten na kandidátce přitom původně figuroval až na jedenáctém místě.

„Nic si z toho nedělám. Je to kantor, ve škole navíc jediný mužský. Vždycky se říkalo, že  kantoři a lékaři jsou v tomto ohledu populární," řekl Ivo Hynl.
O funkci starosty se chce znovu ucházet on sám. „Předpokládám, že kandidátem na starostu zůstanu, i když stát se může ledaco," doplnil čtyřiasedmdesátiletý politik.

Zastupitelé:SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTŮ BOHUŠOVICE N/O – Ivan Kožíšek, Ivo Hynl, Stanislava Kučerová, Martin Kroufek, Jiří Kožíšek, Vít Grindler, Dagmar Dudková, Jiří Koranda, Michal Prajzler;
SNK Evropští demokraté – Kamila Čvančarová, Lukáš Benda;
ČSSD – Ivo Kadeřábek, Jana Šimková;
KSČM – Jaroslav Čapek, Pavla Čapková