Při tradiční celorepublikové akci Speed Marathon policisté dohlížejí především na dodržování maximální povolené rychlosti. A protože jde o prevenci, dlouho dopředu prozrazují, kde budou s radary stát. Veřejnost dokonce pomáhá jim nejproblematičtější místa vytipovat. Ani to však neodradilo řadu řidičů na Litoměřicku přišlápnout plynový pedál trochu víc, než je dovoleno.

V regionu hlídky zkontrolovaly desítky vozidel. „Překročení nejvyšší povolené rychlosti policisté řešili v 11 případech. Ve dvou případech se vozidla navíc nacházela v nevyhovujícím technickém stavu a dva řidiči měli pozitivní test na návykové látky,“ shrnula Speed Marathon na Litoměřicku policejní mluvčí Pavla Kofrová s tím, že řidiči si rovnou odvezli pokuty za celkem 20 tisíc korun.

Nejvyšší překročení rychlosti zaznamenal radar v Terezíně v ulici Kréta. Řidička tam místo povolených 50 kilometrů v hodině jela 83. „Ve stejném místě policisté zastavili i další ženu, která jela 75kilometrovou rychlostí, a v Doksanech jel řidič na 'padesátce' rychlostí 73 kilometrů v hodině,“ doplnila mluvčí Kofrová.

Jedním závažnějším případem, kdy se jednalo o špatný technický stav vozu, se bude ve správním řízení zabývat příslušný úřad.

Snížit nehodovost, zvýšit bezpečnost

Celoevropská speciální kontrola s názvem Speed Marathon, kterou pořádá organizace Roadpol, probíhá již devátým rokem. Akce je zaměřena na dodržování stanovených rychlostních limitů, a to v obci i mimo obec. Cílem těchto kontrol je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost a plynulost na pozemních komunikacích. I z tohoto důvodu o kontrolách policie předem informuje. Cílem není odhalit co nejvíce přestupků, ale upozornit na rizika, která s sebou nedodržování rychlosti přináší a má za následek každoročně tisíce dopravních nehod a desítky zmařených lidských životů. Měření rychlosti probíhá v rizikových lokalitách, které vytipovala Policie ČR na základě dopravně bezpečnostních analýz, a také na místech, která navrhovala široká veřejnost.

Zdroj: Policie ČR

Mohlo by vás zajímat: Nejvyšší kontrolní úřad zaklekl Úštěk. Starosta viní z problémů bývalé vedení

Chmelárna v Úštěku prošla rekonstrukcí, ta ještě zjevně neskončila, už teď má ale projekt problém | Video: Deník/Jaroslav Balvín