Díky svědomité práci litoměřických kriminalistů byli před několika dny zadrženi dva pachatelé. Jeden je z Litoměřic, druhý z Úštěka. Za jejich děsivé skutky jim přitom hrozí až směšně nízké tresty: maximálně tři roky za mřížemi.

Oba pachatelé jsou osmatřicetiletí muži. Prvního z nich, který byl zřejmě vůdcem skupiny, zadrželi policisté přímo při činu na hřbitově v Krásném Březně, druhého o několik hodin později v jeho bydlišti v Úštěku.

Při domovních prohlídkách pak našli nejen kříže, medaile, šperky a další artefakty, které ukradli z rakví, ale také čelisti a lebky ze kterých muži doslova rvali pomocí svěráku a kleští zlaté zuby. Ty následně tavili, aby nebylo poznat, že jde o zuby a dále prodávali do různých výkupů. S vykrádáním hrobů začala tato dvojice v květnu 2011, přičemž „dělali“ přibližně tři hřbitovy týdně. Na některé se s oblibou vraceli. Například na litoměřickém hřbitově vnikli do 250 hrobek!

„Vloupali se do 85 hrobek, které jsou v nájmu, 143 hrobek bez nájemců a do 22 hrobek význačných osobností,“ vyjmenovává správce litoměřického hřbitova Pavel Lolo. Z hrobů významných osobností tak vnikli například do hrobů se jmény jako Svoboda, Zámecký, Vladyka, nebo Blumentritt. „Chtěl bych velice poděkovat kriminalistům, že tyto zloděje dopadli,“ oddechl si správce hřbitova.

Kriminalisté se domnívají, že počet hrobek, do kterých se dvojice vloupala, může přesáhnout číslo 500. Postupně jim prokazují další a další vloupání. „Zatím jsme jim dokázali, že vnikli do 70 hrobek,“ potvrdil Martin Münster, jeden z vyšetřovatelů, který na případu pracoval.

Policisté zatím nemohou potvrdit, že tato dvojice stojí za okradením zesnulého biskupa Koukla v červenci 2010. Tehdy do hrobky, kde byl emeritní biskup pohřben zhruba dva měsíce, vnikl neznámý pachatel. „Spojení tohoto případu se zadrženými pachateli se zatím nepodařilo potvrdit,“ konstatoval Martin Helcl, další z vyšetřovatelů.

Oba pachatelé již měli problémy se zákonem. Ten z Litoměřic měl několikrát „podmínku“ a problémy s drogami. Jeho kolega z Úštěka již strávil čtyři roky za mřížemi kvůli krádežím.