Aleš Lexa a Oldřich Pechánek, kteří podle obžaloby otevřeli několik stovek hrobů, jsou díky amnestii osvobozeni, propuštěni na svobodu.
„Lexa dostal za své činy 20 měsíců nepodmíněně, Pechánek 18 měsíců nepodmíněně. Oba proto splňují podmínky k tomu, aby se na ně vztahovala amnestie. Jsem tedy přesvědčená, že budou od výkonu trestu osvobozeni," prozradila státní zástupkyně Kateřina Doušová. Informaci, že oba odsouzení jsou již na svobodě, Deníku potvrdil důvěryhodný policejní zdroj.
Soud uložil oběma trestancům také povinnost odškodnění poškozených rodin. Pachatelé totiž svou činností znesvětili a poškodili nejen pozůstatky zemřelých, ale také jejich hroby či hrobky. Soud jim dokázal více než stovku případů. Vykradených či poškozených hrobů však mělo být podle kriminalistů více než pět set. „V případu byly shledány rozsáhlé škody na majetku. Povinnost odškodnění samozřejmě platí dál. Náhrada škody je evidentně daná a bude věcí poškozených, zda jí budou po pachatelích vymáhat, případně jakým způsobem. Mají na to deset let," vysvětlil předseda soudního senátu Vlastimil Nedvěd, který Lexu i Pechánka odsoudil.
„Případ byl velice náročný. Bylo v něm mnoho skutků a řízení bylo vázáno čtyřměsíční vazební lhůtou. Stihli jsme to, ale stálo to mnoho úsilí nejen mě, ale také policii. Pánové dostali nepodmíněné tresty, s jejichž výší jsme mohli být spokojeni. Pokud se na ně vztahuje amnestie, nemám k tomu co dodat. To je věc pana prezidenta," řekl státní zástupce pověřený případem Lexa-Pechánek.
„Je to výsměch spravedlnosti, ale také práci policie, která nakonec vyšla vniveč. Dva měsíce na případu usilovně pracoval tým čtyř kriminalistů, sedm dní v týdnu. Byli jsme v časové tísni, ale svou práci jsme dovedli do konce. Teď oba pachatelé běhají na svobodě," stěžoval si vyšetřující kriminalista Martin Helcl.
Kdyby amnestie nepřišla, Lexa s Pechánkem by si odseděli ještě osm a šest měsíců. Amnestované trestné činy jsou jim z trestního rejstříku vymazány. V opisu rejstříku trestů však pro účely soudu zůstávají.
Předseda senátu okresního soudu Litoměřice Vlastimil Nedvěd: „Byl to zcela výjimečný případ"
Soudce Vlastimil Nedvěd poslal v červnu Lexu i Pechánka k výkonu trestu odnětí svobody na 20 a 18 měsíců. Dnes sleduje jejich propuštění.
Aleš Lexa i Oldřich Pechánek byli odsouzeni za to, že vnikali do hrobů, nikoliv z jejich vykrádání. Připomenete proč?
Ačkoliv to bylo pravděpodobné, nebylo prokázáno, že by něco odcizili. Proto jsem krádež musel z rozsudku vypustit a oba pachatelé byli odsouzení za hanobení lidských ostatků a výtržnictví.
Setkal jste se někdy s něčím podobným?
Byl to zcela výjimečný případ, se kterým se běžně nesetkáváme. Stává se, že podobné činy vidíme, ale většinou se nezjistí pachatel. V tomto případě se pachatele podařilo dostihnout. I tím byl případ výjimečný.
A v rámci amnestie?
Amnestie v širším rozsahu zde nebyla patnáct let. S ničím podobným jsem se nesetkal, i ve spojení s tímto případem je to výjimečné. Institut amnestie však není ojedinělý. Od roku 1945 jsme měli okolo dvaceti amnestií.
Rozsudek zahrnoval také odškodnění poškozených. Vztahuje se amnestie i na něj?
Nikoliv. Amnestie se vztahuje pouze na trest odnětí svobody. Náhrad škod se samozřejmě nedotýká. Bude věcí poškozených, zda budou škodu vymáhat. Mají na to deset let.