Podle informací Deníku poskytla obec Čížkovice rodině náhradní bydlení.

„Rada obce včera rozhodla o přidělení volného bytu, do kterého pořídíme základní vybavení. Na tento byt nebudeme rodině po dobu tří měsíců účtovat nájemné,“ uvedl starosta Čížkovic Arnošt Waschta.

Rodina je nyní rozdělena a každý z manželů bydlí jinde. Již dnes by ale měla dostat klíče od nového bytu.

„Teď jsme různě, každý někde jinde, u rodičů. Pan starosta a vedení obce, kterým bych chtěla moc poděkovat, nám dávají byt. Budeme tam alespoň do té doby, než si opravíme ten náš. Díky tomu můžeme být všichni spolu, hlavně na Štědrý den,“ říká majitelka zničeného bytu.

Přesto, že přišli o všechno, dá se říct, že postižení lidé měli štěstí v neštěstí. V době výbuchu totiž byla na místě třináctiletá dcera, která se nadýchala splodin a byla při zásahu odvezena do nemocnice. „Dcera je už v pořádku, dnes šla do školy. Myslím si, že kontakt s dětmi jí to ulehčí,“ vysvětluje dále žena.

Příčina výbuchu a následného požáru bytu nebyla zatím zjištěna. Předběžný odhad škody se pohybuje kolem půl milionu korun.

„Zatím čekáme, až přijde znalecký posudek. Na základě tohoto posudku pak rozhodneme o dalším postupu vyšetřování. Dívka je zdravá, škoda na majetku ještě nebyla vyčíslena,“ sdělila Deníku mluvčí litoměřické policie Alena Romová.

Měnili plynoměr

Podle informací od obyvatel domu by s výbuchem mohla souviset návštěva plynařů v domě. „Podle vyprávění vím, že nahoře byli plynaři a měnili plynoměr. Toto všechno se stalo během hodiny, než to vybouchlo,“ řekla majitelka bytu.

Byt nebyl pojištěn a jeho opravu bude rodina muset pravděpodobně financovat ze svého. „Manžel a lidé, kteří nám pomáhají na tom bytě dělají každý den, takže už je vyklizený a vyčištěný. Už tam byl statik, takže na něm můžeme pracovat. Museli jsme oškrábat strop, jestli není prasklý panel. Naštěstí není,“ vysvětlila majitelka bytu.

Pomohli i známí

Kromě bytu přišla rodina z panelového domu téměř o všechno. Některé základní věci jí proto darovali sousedé a známí. „Lidé jim darovali alespoň některé věci, jako je ošacení atd. Na vsi, kde se všichni znají, toto naštěstí funguje. Rada obce dále odsouhlasila, že jim poskytneme pro začátek finanční dar ve výši dvacet tisíc korun,“ řekl starosta obce Arnošt Waschta.

Na žádost lidí obec také zakládá veřejnou sbírku. „Protože se na to dost občanů dotazovalo, rozhodli jsme se, že založíme veřejnou sbírku pro občany postižené požárem v domě. Právě jedu založit účet,“ řekl včera dopoledna starosta obce.

Sbírka bude brzy

Zároveň upozornil na to, že zahájení sbírky ještě pár dní potrvá. Podle zákona je totiž nutné požádat krajský úřad o její povolení. Kraj je podle starosty ochotný záležitost vyřídit rychle, musí ji však vyvěsit na úřední desce po dobu tří dnů.

„Lidé jsou hodní, pomáhají nám. Když si uvědomíte, že nemáte vůbec nic,… to neumíte ani vyjádřit,“ hodnotí snahu spoluobčanů žena z výbuchem postižené rodiny.