Vstup do podzemní továrny Richard je už více než měsíc zabezpečený proti vniknutí zvědavců. Po prvních úpravách vstupu, které Památník Terezín nechal provést už v srpnu, někdo odstranil navařenou kovovou desku a proboural zazděnou díru v betonové stěně, kterou se dobrodruzi mohli dostat dovnitř. Ta je nyní opět zazděná. A vstup navíc hlídá kamerový systém.

Podle čtenáře Deníku Jiřího Ptáčka však lidé do Richardu stále chodí. „Na konci září jsem na vlastní oči viděl vylézat z podzemí údajně uzavřeného Richardu zástup osob, minimálně jedna výprava to byla,“ tvrdí Ptáček.

Petr Hejna ze Severočeské bezpečnostní služby, která vstup monitoruje, ale vylučuje, že by někdo vnikl dovnitř a služba o tom nevěděla. „Zařízení je velice sofistikované a stoprocentně spolehlivé. V případě narušení vstupu do chráněného objektu vysílá informace na dispečink. Během několika minut je tam výjezdová skupina a rovněž dostává informaci i státní policie,“ říká Hejna.

Také policisté odmítají spekulace o tom, že do objektu nadále chodí zástupy zvědavců. „Je to samozřejmě dezinformace, která se šíří po internetu a nezakládá se na pravdě,“ vysvětluje vedoucí litoměřického obvodního oddělení Policie ČR Jiří Hanák. „Ve spolupráci s bezpečnostní agenturou objekt monitorujeme, zajíždí tam jak hlídka bezpečnostní agentury, tak naši policisté. O každém pokusu o vniknutí dostáváme hlášení od bezpečnostní služby,“ dodává.

Hejna však Deníku potvrdil, že v minulých dnech se někdo pokoušel vniknout do objektu přes větrací mříž, která je také elektronicky zajištěna, a poškodil zámek. Dovnitř se však nedostal, zařízení zafungovalo, jak má, a vyslalo hlášení o narušení objektu.